Kitap YouTube

BU YÖNTEM ÇOK İŞİNİZE YARAYACAK !! NEDİR BU POMODORO ?

Herkese selam arkadaşlar, kitap serüveni kanalına hoşgeldiniz. Sizlere bugüne kadar bu kanalda birçok kitap önerdim. Bu kitapların hepsi kaliteli ve içerik bakımından zengin kitaplardı. Ayrıca önerdiğim kitaplar, kitap okumayı sevmeyenler ya da “hangi kitaptan başlasam” diye düşünenler için güzel öneriler içeriyor. Bu kitaplara ulaşmak ve incelemek isterseniz önceki yazılarıma göz atmanızda fayda var arkadaşlar.

Şimdi gelelim bu yazımızın içeriğine. Bu yazımızda kitap okumak için zamanı nasıl verimli kullanmanız gerektiği hakkında bilgi veriyor olacağım. Kısacası bu videoda size verimli ve sıkılmadan okuma tekniğini anlatacağım. Bu teknik aslında verimli çalışmak için tasarlanmış, fakat biz bu tekniği kitap okumak için kullanacağız. “okuduğumu anlamıyorum, odaklanamıyorum ya da zamanım yok” diyenler için birebir bir çözüm. Bu teknik hem kitap okumak için hem de çalışmak için kullanılabilir. O yüzden tekniği anlatırken çalışmak ya da okumak tabirini kullanacağım. Siz hem çalışmak hem de okumak için bu tekniği kullanabilirsiniz.

Tekniğimizin ismi, belki duymuşsunuzdur, POMODORO TEKNİĞİ.  Bu teknikten biraz bahsetmek gerekirse, kısa çalışma süreleri ile bu çalışma süreleri sonunda gelen mini molalar bu tekniğin temelini oluşturuyor. Örnek vermek gerekirse, yirmi beş dakika ya da yarım saat çalış ve mola ver, sonra tekrar aynı süre çalış. Ve bu döngüyü tekrarla.

https://www.youtube.com/watch?v=_rLJUk0KI0I

 

Nerden çıktı peki bu teknik ? yani kim buldu ? pomodoro tekniği, aslında temelinde bir zaman yönetimi biçimidir. Zamanı verimli kullanmak için 1980’lerin sonuna doğru Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir ve uygulanmıştır. Bu teknik ev toplamaktan E-posta cevaplamaya, yazılım sektörüne kadar her işte kullanılabilecek bir çalışma yöntemidir. Bu tekniği uygulamak için sadece basit bir saat gerekiyor. Peki bu tekniğin ismi neden pomodoro ? bu tekniğin geliştiricisi Francesco Cirillo çalışmasını izlemek için kullandığı domates şeklindeki saati ilham alarak bu tekniğe pomodoro ismini verdi. Pomodoro İtalyancada domates anlamına gelmektedir.

Eveet her şeyin temeline baktık. Şimdi gelelim uygulamaya. Yukarıda da dediğim gibi bu tekniği uygulamak için sadece saat gerekli olacak. Hatırlatmakta fayda var, bu çalışmayı tam olarak benimsemek ve faydasını görmek için en az 4-5 gün uygulamak gerek. Belki de siz ilk günlerde etkisini görecekseniz.

İlk olarak kendinize hedef belirleyin. Hedefsiz bir insana hiçkimse yardım edemez. Daha sonra bu hedefinizi planlayın. Planlamanız haftalık ya da günlük de olabilir. Haftalık olması daha iyi çünkü neler yapacağınızı net bir şekilde görmüş olursunuz. Bu arada bu teknikte her bir bölüme yani kısa çalışma sürelerine pomodora denir. Bir pomodoro bir çalışma bölümüdür.  Günde 8-16 adet pomodoro öneriliyor. Bu da 4 ile 8 saat arası bir çalışma zamanına denk geliyor. Gayet güzel bir rakam. Gelin şimdi birlikte bir kitabı hedef belirleyip planlayalım. Okumak istediğiniz kitabı elinize alın, bu sizin hedefiniz. Haftalık plan yapalım şimdide. İlk gün 3 pomodoro yapalım. 25 dakika okuyup 5 dakika dinlenelim. Bir günde bunu 3 kez tekrarlayalım. Kulağa gayet kolay geliyor. Günde 3 kez 25 er dakika o seçtiğimiz kitabı okuyacaksınız. Ve inanın hemen alışacaksınız. Gelin, biraz daha detaylı görelim.

Hedefimizi ve planladığımıza göre gelelim artık çalışmaya. Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayıp yapacağımız okuma ya da çalışma üzerine yoğunlaşıyoruz. 25 dakika süremiz başladığında,  yaptığımız okuma ya da çalışma dışında bir şey yapmıyoruz. Yani hedefimiz dışında bir şeyle ilgilenmiyoruz ve düşünmüyoruz. Çevresel faktörleri minimuma indirip çalışmaya başlamak çok önemli. Yapmak istediğiniz şeyleri mola zamanına erteleyin. Eğer bölünürseniz sayacı sıfırlayın.

25 dakikamız doldu. Sırada molamız var arkadaşlar. Burada önemli olan, okumamızın ya da çalışmamızın neresinde olursanız olun, mutlaka ara verin. Bu mola süremiz yalnızca 5 dakika. Bu molaları  okuma dışında aktiviteler ile değerlendirmek, tekniğin verimliliği açısından çok önemli.  Zihnimizi tazelemek için ve tekrar odaklamak için okuduğumuz kitaptan ya da çalıştığımız işten uzaklaşıp farklı şekilde mola vermemiz gerek. Mesela hava almak, odada gezinmek ya da biraz esneme hareketleri yapabiliriz.

Bu moladan sonra tekrar aynı döngüyü sürdürün. Yaptığınız pomodoro döngülerini, bölünmeleriniz ve yapamadığınız pomodoro döngülerini not edin. Bu döngüyü çalışma-mola, çalışma- mola şeklinde azimle sürdürürseniz maksimum verim ve odaklanmaya seviyesine ulaşacaksınız.

Şimdi geldik uzun molaya. Nedir bu uzun mola? 4 defa pomodoro zaman dilimi geçtikten sonra, yani 4 kez çalışma-mola şeklinde döngüyü tamamladıktan sonra uzun bir molayı hak ettik. Bu uzun mola da 15*20 dakika aralığında olmalı arkadaşlar.  4 pomodoro döngüsü yapmak, bize 2 saatlik verimli bir çalışma sağlıyor. Her 4 pomodoro döngüsünden sonra bu uzun molaları tekrarlayın. Bu uzun molalar da zihnimizin dinlenmesi ve okuduğumuzu sindirip anlamamız bakımdan önem taşımaktadır.

Pomorodo tekniği kişinin kendi düzenine göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Yani illa ki 25 dakika çalış 5 dakika mola olması gerekmez. Yani herkesin bu şekilde uygulaması gerekmez. Bu teknikte önemli olan belli çalışma ya da okuma saatlerinin arasına uygun mola süreleri koyulması ve bu döngünün titizlikle uygulanmasıdır.

Yaptığınız pomodoro döngülerini ve molalarını listeleyin. Kaç tane döngü yaptın, kaç tane döngüyü bölünmeden tamamladın gibi kriterleri not alın. Bu sizin daha dikkatli olmanızı ve motivasyonunu artırmanızı sağlayacaktır.

Yavaştan toplayalım. Pomodoro  tekniğini uyguladığınızda, zamanınızı yönetmiş olacaksınız. Bir okumayı ya da çalışmayı ne kadar sürede yaptığınıza bakabileceksiniz. Zamanı verimli kullanmayı benimseyeceksiniz. Saatlerce çalışmak yerine 25 dakika ya da yarım saat çalışmak daha kolaydır. Bu çalışma süreleri size kolay görünecek ve motivasyonunuz artacaktır.

Artık kitap okumanın daha kolay ve verimli bir yolunu öğrenmiş olduk. Sadece okumak için değil, ayrıca çalışmak için de bu metodu kullanabiliriz. Umarım bu yazı sizler için yararlı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

Leave a Comment