Genel Kitap

Aklınızı Başınızdan Alacak En İyi Kitap Önerileri

Bazı kitaplar vardır asla unutulmaz ve sürekli bir başkalarına önerilir. Üstünden yıllar geçse de popülerliğini ve güncelliğini korur. Bu kitapların etkisi sadece okurken değil; okuduktan sonra bile devam eder. Yazımızda size bir liste hazırladım ve bu listede en iyi romanlar ve en iyi kitap önerileri var. unutmadan söyleyelim ki bu kitaplar sizi mutlu ettiği kadar rahatsız da edebilir.

zamanın kısa tarihi

zamanın kısa tarihi

Zamanın Kısa Tarihi – Stephen Hawking

Ünlü astrofizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking’in yazdığı bu kitap bizi evrenin derinliklerine götürüyor. Kitabı herkes okuyabilir ve asla karışık bir kitap değildir. Evrenimizin nasıl oluştuğunu ve nereye doğru gittiğini merak ediyorsanız mutlaka okuyun. Kitabın daha da anlaşılabilir olması için içerisine görseller ve grafikler de eklenmiş.

bülbülü öldürmek
bülbülü öldürmek

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Harper Lee bu kitabında toplumdan dışlanmanın öyküsünü anlatmış bizlere. Kitap oldukça akıcı ve sürükleyiciydi. Küçük bir çocuğun gözünden insanlara ve olaylara bakmak bizi çocukluğumuza götürüyor adeta.

karamazov kardeşler
karamazov kardeşler

Karamazov Kardeşler – Dostoyevski

Tartışmasız dünyanın en iyi ve özgün romanı. Bunu sadece ben değil, dünyanın en önemli kitap eleştirmenleri ve yazarlar da diyor. Hatta ünlü yazar Hemingway’in intihar etmesinin nedeni “hiçbir zaman böyle bir kitap yazamayacağım” düşüncesi olduğu söylenir. Kısaca bu kitap “insan”ı anlatıyor diyebiliriz. Ama her türden, gerçek, canlı kanlı insan… Mutlaka okuyun.

mahşer stephen king
mahşer stephen king

Mahşer – Stephen King

Stephan King’siz kitap öneri listesi olmaz tabii ki. Dünyanın tartışmasız en iyi bilim kurgu ve gerilim romancısı Stephan King’in bu en ünlü romanının konusu şu şekilde: Biyolojik denemeler yapılan bir askeri kuruluştan kaçan biri, kısa süre sonra domino etkisiyle insanların yüzde doksan dokuzunu yok edecek mutasyona uğramış ölümcül bir grip mikrobunu yaymaya başlar. Hayatta kalmayı başaran korku ve şaşkınlık içindeki bir avuç insan kendilerini kurtaracak bir lider arayışı ortaya çıkar. Ve iki tane aday ortaya çıkar… Colorado’da bir halkevi kurmakta ısrar eden 108 yaşındaki hayırsever rahibe Abagail ve kötülükten başka bir şey düşünmeyen, kargaşadan mutlu olan şiddet yanlısı “kötü adam” Randall Flagg..

1984 george orwell
1984 george orwell

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984)- George Orwell

George Orwell’in yazdığı ünlü distopik romandır. 2000’li yılların dünyasında yaşadıklarımızı en iyi anlatan roman da diyebiliriz. İnsanların nasıl da apolitikleştirildiklerini, nasıl da her şeyden korkan bir hale getirildiklerini çok iyi bir şekilde anlatır. Okurken her satırı içinize işleyeceğinden etkisinden kurtulmanız da kolay olmaz. Hikayeye katılan “aşk hikayesi” ise işin tuzu biberi olur. Mükemmel bir kitaptı.

Leave a Comment