Genel

Aya Nikola Kimdir? Aya Nikola Nerede?

Kuruluş Osman dizisinin yeni sezonunda ortaya çıkan Aya Nikola karakteri izleyenlerin dikkatinden kaçmadı. Peki Aya Nikola kimdir? Aya Nikola tarihi?

AYA NİKOLA’NIN MANASTIRI TARİHİ

Kayalara oyularak meydana getirilmiş kademe halinde hücreleri vardır. Kuzey tarafta merdivenle ayazmaya inilmektedir. Kilisenin doğusunda ikinci bir giriş bulunmaktadır. 19’uncu yüzyılda Rumlar tarafından kaya galerilerinin önü ahşap bir girişle tamamlanmış, ancak bu bölüm bir süresonra ortadan kaldırılmıştır.

Aya Nikola Manastırı, Türkiye’de Kırklareli ilindeki Kıyıköy, Vize kasabasında bulunan dünyanın en eski taş oyma manastırlarından biri sayılmaktadır.

6. yüzyıldaki I. Justinianus dönemine (MS 527-565) ait olup, kaya manastırlarının en iyi örneklerinden biridir. 19. yüzyılda önüne ahşap bir mekân ilave edilmiş ise de bu bölümden günümüze herhangi bir kalıntı kalmamıştır.

AYA NİKOLA MANASTIRI NEREDE?

Kıyıköy Aya Nikola Manastırı, Kıyıköy Kasabası Papuçdere yolu üzerinde güney yamaçta, kasabaya 700 metrelik bir mesafededir. Bizans Dönemi kaya manastırlarının en iyi örneklerindendir. Zemin katta kilise, daha aşağıda ayazma, üst bölümde ise keşişlere mahsus bölümler bulunuyor.

Leave a Comment