Genel Kitap

SOLUKSUZ OKUYACAĞINIZ BİLİM KURGU KİTAPLARI

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

fahrenheit 451

Guy Montag işini seven bir itfaiye eriydi. On yıldır kitapları yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı… Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yaşadıkları bir geçmişi anlatan o 17 yaşındaki genç kızla tanışana dek… Montag’ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra… İşini, eşini, hayatını yeni bir gözle değerlendirir ve inceler. Önünü alamadığı duyguları onu, asla tahmin edemeyeceği şeyler yapmaya iter. Sansüre, totaliter yönetimlere, kültür endüstrisine ve uzunca bir süredir sürdürdüğümüz yaşam tarzına yönelik en keskin eleştirilerden biri. Okuyun ve kendinizi yeni baştan kurun.

Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

otostopçunun galaksi rehberi

Tamamen sakin bir hayat yaşamak, hayatına temel yaşamsal fonksiyon olarak soğuk bira ve güzel çay içmek kavramını oturtmak isteyen, kendi halinde, üstelik fazlasıyla uysal bir adam Arthur Dent, bir sabah uyanır ve evinin saçma bir nedenle yıkılacağını öğrenir; ama bu yalnızca başlangıçtır. Daha bir kaç saat bile geçmeden gezegeni yok edilecek ve yanında arkadaşı Ford Prefect, üstünde yıpranmış sabahlığı, elinde havlusuyla galaksi boyunca sürecek inanılmaz bir yolculuğa çıkacaktır…

Yıkıma Giden Adam – Alfred Bester

yıkıma giden adam

“Sonsuz evrenin içinde yeni olan, farklı olan hiçbir şey yoktur. İnsanoğlunun anlık düşünceleri içinde eşsiz görülebilen her şey, Tanrı’nın Gözü’nün sonsuzluğunda çaresiz kalacaktır… Her biri, uzay ve zamanda eşi olmayan o gururlu yanılsamaya bakıcılık eden, sonsuz sayıda dünya ve kültür vardı… acı çeken sayısız insan… işte bu, böyle bir zamanın öyküsüdür ve böyle bir kişinin…” Evrene hükmetmeye, var olan en büyük güce ve en büyük çılgınlığa sahip olmak için önünüzde tek bir engel var: öldürülmesi gereken bir adam. 24. yüzyılın en zengin adamı, yüreğinde intikam ateşi ve düşlerinde isimsiz bir düşmanla yaşıyor… Ve av yeniden başladı.

 Marslı – Andy Weir

marslı

Goodfeads okurlarına göre 2014’ün en iyi bilim kurgu romanı! Altı gün önce, Mark Watney Mars’a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.

“Ares 3 ekibi Mars’daki görevlerinin 6. gününde olumsuz hava şartları sebebiyle görevi iptal edip Dünya’ya dönmek zorunda kalırlar. Ancak talihsiz bir kaza geçiren Mark Watney arkadaşları tarafından öldü sanılıp terk edilir. Uyandığında kendini yapayalnız bulan Mark ekibine kızgın değildir. Herkesin onu ölü sanmasına rağmen hayattadır ve hayatta kalmak için tek başına çözmesi gereken problemleri vardır.”

Leave a Comment