Genel

Challenge Accepted Akımı Nedir? #ChallengeAccepted 

Türkiye’de olduğu gibi dünyanın her yerinde kadına yönelik taciz ve şiddet olaylarına sıklıkla rastlanıyor.  Koronavirüs pandemisiyle birlikte, özellikle aile içi kadına şiddette büyük bir artış meydana geldi. Bu yaşanan olumsuz durum, kadınların sosyal medyada yeni bir akım başlatmasına neden oldu.  #ChallengeAccepted  hastag’i ile kullanıcıların siyah-beyaz fotoğraflar paylaştığı bu sosyal medya akımı, ilk olarak kanser hastalığına karşı farkındalığı amaçlıyordu ama daha sonra bir kadın hareketine dönüştü.  Ne yazık ki ülkemizde her gün bir kadının şiddet görmesi veya öldürülmesiyle gündemden düşmeyen kadına yönelik şiddet ve kadına cinayetlerine bir tepki olarak, sosyal medyada siyah beyaz fotoğraflar paylaşılmaya başlandı. Peki, Challenge Accepted akımı nedir? Detaylarına hep birlikte bakalım.

Özellikle kadınlara yönelik şiddete ve tacize ağır yaptırımlar getiren İstanbul Sözleşmesi’nin bazı kesimler tarafından kaldırılması isteniyordu. Ancak, özellikle kadın örgütleri buna karşı çıkıyordu.

istanbul-sozlesmesi

Diğer ülkelerde de kadına yönelik şiddet olayları oldukça fazla yaşanmakta. Özellikle insanların evlerde kalmak zorunda olduğu karantina sürecinde aile içi şiddet vakaları da çok fazla arttı. Bu zor günlerde pozitifliğe duyulan ihtiyaç ise 2016’da Siyah- Beyaz Challange olarak adlandırılan eski bir Instagram akımını geri gelmesini sağladı.

Dünyanın pek çok ülkesinde kadınlar birbirlerini desteklemek, birlik olduklarını göstermek ve “kadın güçlüdür” mesajını vermek için #womenlifteachother, #empoweringwomen ve #womensupportingwomen gibi hashtag’ler ile siyah beyaz fotoğraflarını paylaşmakta.

Challenge Accepted” hashtag’iyle başlayan hareket, Türkiye’de de kısa sürede gündem oldu. Ancak Türkiye’deki akım, kadın cinayetlerine ve kadına karşı şiddete dur demek için bir harekete dönüştü. Pek çok ünlü simanın da destek olduğu harekette kadınlar taciz, şiddet ve eşitsizliğe  karşı seslerini yükseltiyor.

 Challenge Accepted

 

Leave a Comment