Genel

Che Guevara’nın 53.ölüm Yıl Dönümü

1928’de Arjantin’de doğan doktor ve devrimci Ernesto Che Guevara 1956-1959 yılları arasında ileride Küba Devlet Başkanı olan mücadele arkadaşı Fidel Castro ile Küba devrimi için savaşmasıyla tanınmaktadır. Devrimin en önemli sembollerinden biri haline gelen, Küba’daki siyasi görevlerini, Kongo ve Bolivya’daki devrimlere destek vermek için bırakıyor.

Arjantinli gerilla lideri, Küba Devrimi önderi Ernesto Che Guevara, 1967 yılında Bolivya hükümet güçlerince yakalanıp 39 yaşında öldürüldü.

CHE GUEVARA KİMDİR?

Tıp eğitimi alan Che Guevara, 1928’de orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.  Daha sonra Marksizm’i benimseyen Che Guevara, 1959 Küba Devrimi’nin önderleri arasında yerini aldı. Latin Amerika devrimi için mücadelesine devam eden Che Guevara, 9 Ekim 1967’de Bolivya’da, Bolivya ve CIA tarafından ele geçirilip infaz edildi.

Ölümünden sonra Che Guevara, dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerinin sembolü haline gelmiştir.

CHE GUEVARA’NIN SÖZLERİ

  • Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.
  • Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.
  • Arkamdan konuşmaya devam et. Çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin.
  • Kaybetmekten korkma; bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.
  • Savaşan, kaybedebilir. Savaşmayan, çoktan kaybetmiştir.
  • En önemlisi, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi koruyabilmenizdir. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir.

Leave a Comment