Genel Kitap

EN ÇOK OKUNAN TARİHİ ROMANLAR

Yaşadığımız yerlerin kıymetini bilmek ve daha da ileriye gidebilmek için tarihimizde yaşanmış olan zorlukları, atalarımızın hangi süreçlerden geçerek bugünlere kadar geldiğini bilmemiz gerekir. Tarih meraklısı okurların mutlaka okuması gereken bu yazımızda, en iyi ve en akıcı tarihi romanları bulacaksınız.

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Turgut Özakman tarafından yazılan bu eser 752 sayfadan oluşan, belgesel tarzında bir romandır. 2005 yılında yayınlanan kitap satış rekorları kırmıştır. Öyle ki yayınevi sahibi, o dönem en çok vergi verenler listesine girmiştir. Türklerin mücadelesini verdikleri İstiklal Savaşı üzerine yazılmış gerçek bir kitap, bazen duygu seline kapılmanıza bazen de ecdadınızla gurur duymamıza neden oluyor. Bu vatanın nasıl ve ne zorluklarla kazanıldığını anlatan Şu Çılgın Türkler mutlaka okumalıyız. Ufkumuzu açmaya yarayan bu eser, üzerinde yaşadığımız toprakların, göğümüzde dalgalanan bayrağımızın kıymetini bir kez daha bilmemizi sağlıyor.

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

Her Türkün muhakkak okuması gereken bir kitap olan Nutuk, bizler için bırakılmış büyük bir miras niteliğinde. Kurtuluş Savaşı’nın, Cumhuriyetin kuruluş sürecinin anlatıldığı bu güzel eserde, fazlasıyla mektup, günlük ve belgeler göreceksiniz. Ayrıca siyaset ve politika kitabı kategorisine giren Nutuk, o dönemlerde yaşananları Mustafa Kemal’in ağzından dinlememizi sağlıyor. Osmanlı’nın yıkılış dönemi ve küllerinden yeniden doğan bir milletin hikayesinin anlatıldığı eser, her Türkün evinde bulunmalı ve ders kitabı gibi tekrar tekrar okunmalıdır.

Osmancık – Tarık Buğra

Osmancık – Tarık Buğra

Cumhuriyet dönemi önemli yazarlarımızdan olan Tarık Buğra’nın kitabı Osmancık, 1973 yılında yayınlanmıştır. Osmanlı Devletinin kuruluşunun anlatıldığı kitap, Osman Gazi’nin dedesinden aldığı bir öğütle başlıyor. Tarihimize ışık tutan ve bilmediklerimi öğrenmemizi sağlayan bu eser, tarihe ilgili okurlar tarafından mutlaka okunmalıdır. İçerisinde; aşk, dostluk, din ve vatan gibi kavramların yer aldığı kitapta, Osman Gazi’nin tarih sahnesine çıkış hikayesi muhteşem bir şekilde okuyucuya aktarılıyor.

Fedailerin Kalesi Alamut – Vladimir Bartol

Fedailerin Kalesi Alamut – Vladimir Bartol

510 sayfadan oluşan bu kitap anlatımı, kurgusu, içerdiği tarihi bilgiler, felsefi konulara yönelmesi itibariyle muhteşem bir eserdir. Eskimeyen kitaplar arasında yerini almış olan Fedailerin Kalesi Alamut kitabında sizi Hasan Sabbah’ın müthiş zekası karşılıyor. Sivri zekası karşısında hayran kaldığınız Hasan Sabbah 11. yüzyılda kendini peygamber olarak ilan etmiştir. Kitabı ilgi çekici kılan ise böyle bir hikayenin ve insanın gerçekten var olduğu. Kitabı okurken veya bitirdikten sonra içinizde birçok konuyu araştırma isteği oluşacak.

Semerkant – Amin Maalouf

Semerkant – Amin Maalouf

Lübnan asıllı yazar Amin Maalouf tarafından kaleme alanan Semerkant, ilk olarak 1988 yılında yayınlanmıştır. İçinde kocaman bir tarih barındıran kitap hakkında yazılacak çok fazla şey var. Okurken büyüsüne kapıldığınız, kendinizi gerçek bir masal dünyasında hissettiğiniz bu eserde; rubailer, devlet işleri ve önemli isimler yer alıyor. İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde Ömer Hayyam ve rubaileri yani Rubaiyyat hakkında bilgiler de var. İkinci bölümde ise bir Amerikan vatandaşının Rubaiyyat’ı bulmak için içine girdiği İran siyaseti bize anlatılıyor.

Leave a Comment