Genel

Eddie Van Halen kimdir? Eddie Van Halen kaç yaşında, nereli, ölüm nedeni nedir?

Rock severlerin yakında tanıdığı elektro gitar sanatçısı Eddie Van Halen‘in yaşamını yitirdiği son dakika haberi dünya genelinde yankı buldu. Bu gelişme sonrasında sanatçıya ilişkin Eddie Van Halen kimdir, kaç yaşında, nereli, ölüm nedeni nedir? şeklinde sorular aranmaya başlandı. Peki, Eddie Van Halen kimdir, kaç yaşında, nereli, ölüm nedeni nedir?

EDDIE VAN HALEN KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, ÖLÜM NEDENİ NEDİR?

Eddie Van Halen (26 Ocak 1955, Amsterdam – 6 Ekim 2020, Santa Monica) Hollandalı müzisyen, gitar virtüözü. Gerçek adı Edward Lodewijk Van Halen’dır. Van Halen adlı grubunun en önemli üyesidir. Rolling Stone dergisinin hazırladığı Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi sıralamasında 8. sırada yer almıştır.

Hayatı

Halen, ailesiyle birlikte 1962 yılında Hollanda’dan Pasadena Kaliforniya’ya taşınmışlardır. Önceleri piyano dersleri almış ancak piyanonun başında oturmanın çok sıkıcı olduğunu düşünerek bateri çalmaya başlamıştır. Ağabeyi “Alex Van Halen” ise gitar dersleri almaya başlamıştır.

Ancak Eddie Van Halen daha sonra esas yeteneğinin gitar olduğuna karar vermiş ve abisiyle enstrümanlarını değiştirmişlerdir. Yaklaşık 12 yaşlarında gitar çalmaya başlayan Eddie günde 8-9 saat pratik yaparak kendini geliştirdi. 14 yaşına geldiğinde Eric Clapton’un Cream grubunda attığı soloları notası notasına çalabilir duruma gelmişti. 1974 yılında Van Halen grubunun temellerini abisiyle birlikte “Mamut” adlı grupla attı. 1982 yılında yayımlanan ve dünyanın en çok satan albümü olarak bilinen Michael Jackson’ın ünlü Thriller’ında çalışan Halen, albümdeki en bilinen şarkılardan Beat It’in gitar sololarını çalmasıyla tanındı. Tapping tekniğini dünyaya duyuran gitaristtir. Eddie, dünyanın sayılı solo gitaristlerindendir. Yazdığı Eruption şarkısıyla büyük bir ses getirmiştir. Shred tekniğinin öncülerindendir.

1990’ların sonlarında ağız ve dil kanserine yakalandı. Doktorlar günde 12 ile 14 saat ağzında metal pena tutmasının bu hastalıklara neden olduğunu söylediler. Çeşitli tedavi yöntemleriyle dil kanserinden kurtulmuş ancak hâlâ ağız kanseriyle mücadele etmektedir. Her şeye rağmen sigara içmeye devam etmektedir. Sağlık nedenleriyle ruhsal yapısı da bozulmuş ve bunun sonucu olarak çevresi tarafından geçimsiz biri olarak tanımlanmaya başlamıştır. Bu durum eşiyle boşanmasına sebep olmuştur. Eddie Van Halen’in oğlu da yeni albümlerde Van Halen ile birlikte çalacaktır.

Ölümü

2019 yılında, 5 yıldır gırtlak kanseri ile mücahale ettiği ortaya çıktı. Baş ve boyun bölgesinde yaygın olarak bulunan kanser sebebi ile 6 Ekim 2020 günü ailesi tarafından öldüğü duyuruldu.

 

Leave a Comment