Kitap

Elinizden Bırakamayacağınız Romanlar / Sürükleyici Kitaplar

Kitap kurtlarının en çok istediği şey, ellerindeki romanın sürükleyici ve heyecan dolu olması. Eline aldığı zaman bırakamayacağı bir hikayesi ve akıcı bir dili olması her okurun, okudukları kitaptan beklediği bir şey. İşte bu yazımızda da böyle sürükleyici kitaplar listesi hazırladık.

Sürükleyici kitaplar tanımı, her okura göre değişiklik gösterir. Aslına bakacak olursak her okur en sevdiği türü, yazarı ya da konuyu sürükleyici bulabilir. Yine de genel olarak okurların akıcı olduğunu düşündüğü ve sürükleyici kitap olduğu konusunda görüş birliğine vardığı romanlar da bulunuyor. İşte, elinizden bırakamayacağınız kitaplar listesi:

Sürükleyici Kitaplar Listesi

Khaled Hosseini – Uçurtma Avcısı

ucurtma-avcisi

Uçurtma Avcısı sadakat, dostluk, arkadaşlık ve ihanet konularını ele alan bir roman. Konusu Afganistan’da iki çocuğun hayatlarına dayanıyor. Aynı evde büyümelerine rağmen farklı dünyalara aittir bu çocuklar. Sonuçta kader de onları farklı yerlere doğru götürecek. Çünkü çocuklardan biri zengin, diğer ise çok fakir. Sadece fakir de değil. Aynı zamanda hor görülen bir etkin azınlığa dahil bu çocuk. Zor bir coğrafyada çocuk olarak yaşamak nedir sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan birine değiniyor bu akıcı kitap. Afganistan kökenli Amerikan yazarın en çok okunan ve pozitif geri dönüşleri alan eseri.

Stieg Larsson – Ejderha Dövmeli Kız

ejderha-dovmeli-kiz

İsveçli yazarın ilk yayınladığı romanı ve aynı zamanda Milenyum serisinin ilk kitabı. Kitap çıkar kızmaz Avrupalı okurlardan çok büyük ilgi görür. O kadar ki, çok uzun bir süre çok satanlar raflarında yer aldı. Kitap hala büyük bir ilgi görmeye ve okunmaya devam eden bir polisiye roman.

Agatha Christie – On Küçük Zenci

on-kucuk-zenci

Agatha Christie polisiye kitap türünün kraliçesi ve çoğu okura göre tüm kitapları çok sürükleyici. Bazı kitaplarını hiç abartısız bir oturuşta okuyup bitirebilirsiniz. On Küçük Zenci polisiye romanı da gizem öğeleri ile harmanlanmış ve bir başladınız mı elinizden asla bırakamayacağınız kitaplar arasında. Bir adada bir araya gelen daha önce birbirini hiç tanımayan 10 kişi tek tek ölür. Hem de tam bulundukları evin duvarında asılmış bir şiirde olduğu gibi. Ne eksik ne de fazla. Son sayfasına kadar nefesinizi tutarak okuyacağınız bir kitap.

Paula Hawkins – Trendeki Kız

trendeki-kiz

Rachel Watson her gün aynı trenle gidiyor ve geçtiği yerdeki evlerden birinde her gün aynı çifti görüyor. Onun sorunları karşısında, bu çiftin mükemmel bir yaşamı olduğunu hayal eder. Hatta onlara “Jason” ve “Jess” isimlerini koyar. Yine de bu çiftin de kendi problemleri var ve Rachel bir gün onların hayatlarına girmeye karar verir. Çıktığı günden beri 13 hafta boyunca New York çok satan romanlar listesinin ilk sırasından hiç inmeyen, sürükleyici bir kitap.

Andy Weir – Marslı

marsli-kitap

Astronot Mark Watney, Mars’ta yürüyen ilk insanlardan biri olmayı başardı. Fakat durumlar birden öyle değişir ki Watney, Mars’ta ölecek ilk insan da olabilir. Çünkü çıkan bir fırtına neticesinde ekibi onu öldü sanıp kızıl gezegende terk edip dünyaya dönerler. Hayatta kalabileceği günler ise sayılıdır. Çünkü Mars görevi sadece bir aylık olarak planlanmıştı. Şimdi ise buradan bir kurtuluş yolu bulması gerekiyor. İlk problem Dünya ile Mars arasındaki yolculuğun aylar boyunca sürmesi. Yani bir kurtarma ekibi ancak aylar sonra onu kurtarmaya gelebilir. İkincisi ise onu hayatta tutabilecek su, oksijen ve gıda gibi gereksinimlerinin çok kısıtlı olması. Watney ile Mars’ta birlikte yaşıyormuşsunuz gibi hissedeceğiniz ve elinizden bir an olsun bırakamayacağınız sürükleyici kitaplardan.

Leave a Comment