Kitap

Bir Solukta Okuyacağınız En Akıcı Klasikler

Kitap okumanın herkes için farklı bir anlamı olsa da günümüzde insanlar kitap okumaya daha çok önem verir oldular. Kitabın her yerden ulaşılabilir olması ve e-kitap denilen yeni akımın başlaması, bu yönden çok olumlu bir etki yarattı. Fakat genelde insanımız kitap okumaya başlamadan önce “umarım beni sıkmaz, umarım en akıcı kitap budur, ilgi çekici olsa bari” gibi terimler kullanarak kitap okumaya başlıyorlar. Fazla beklentiye girince sonu hüsran olabiliyor. Ben de bir kitabı okumadan önce bazen beklentiye girerim. Ama insanın elinde değil bu.

Bu yazımda sizlere klasik kategorisindeki en akıcı kitapları incelemek belki de satın almanıza yardımcı olacağım. Ana konumuza geçmeden önce bir önceki yazıdan her türden kitap önerisi yazısını okuyabilirsiniz. Önce kısa ve gözümüzü korkutmayacak ve mutlaka okunması gereken kitaplardan başlayalım.

En iyi klasik kitabı

-Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck : Bir klasik eser.

Fareler ve İnsanlar
Fareler ve İnsanlar

Bu kitap gerçekten sizi içine hapsedecek. Hikayesi ve karakterleri bakımından sizi en başından etkiliyor. Kısaca bahsedecek olursak; iki kahramanımız var bu ikisinin karakterleri ve yapıları birbirine zıt. Ama her şeye rağmen birbirlerini seviyorlar ve tamamlıyorlar. İnce ve akıcı bir eser olması sebebiyle bu klasik kitabı ilk tavsiye ederim.

-Küçük Prens

Küçük Prens
Küçük Prens

Küçük prensin sıradışı öyküsünü okurken, ondan çok şey öğreniyoruz ve bambaşka bir dünyaya adım atıyoruz. Değişik ve öğretici bir öyküsü olan bu kitap ince olmasına rağmen tam bir klasik eser.

-Kürk Mantolu Madonna : Bir Türk klasik kitabı

Kürk Mantolu Madonna
Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali’nin bu enfes eseri bize Türk dilinin güzelliğini ve akıcılığını bir kez daha gösteriyor. Hikayesi bizi genel olarak üzse de insanı daha çok okumaya teşvik ediyor. Aşk, yalnızlık gibi konular üzerine yazılan bu kitabı mutlaka okumalısınız.

-Suç ve Ceza : Büyük ve en güzel klasik

Suç ve Ceza
Suç ve Ceza

Dostoyevski’nin bu eseri onun belki de ustalık eseridir. Kitabın çok kalın olmasına bakıp korkmamak lazım. Dili ve sadeliği sizi büyülüyor adeta. Bu klasik kitabı okumadan önce diğer önerdiğim eserleri okuyun bence. Çünkü kalın ve Dostoyevski’nin dili biraz ağır gelebilir. Ama ön yargısız bir şekilde okursanız gerçekten zevk alırsınız.

 

Sizlere en ideal ve kolay okunur klasik kitap eserlerini önerdim. Önerilerim devam edecektir. Bana ulaşmak isterseniz İletişim kısmını kullabilirsiniz.

Kitapla kalın.

Leave a Comment

1 Comment on “Bir Solukta Okuyacağınız En Akıcı Klasikler”