Genel

En Az Bir Kere Okumanız Gereken Kitap Önerileri

Bu listede hayatınız boyunca en azından bir kere okumanız gerektiğini düşündüğümüz harika kitapları,  kitap önerileri başlığı altında derledik. Şimdi hazırsanız bu kitapları hep beraber inceleyelim. Kitapların çoğu her kategoriden ve mutlaka aralarında hoşunuza gidecek bir kitap vardır..

“Fareler ve İnsanlar” John Steinbeck

Nobel ödüllü yazar John Steinbeck’in ilk kez 1937 yılında piyasaya çıkan eseri; çiftlikten çiftliğe dolaşarak geçimini sağlayan iki yakın arkadaşın başından geçen maceraları ve onların hayallerine sıkı sıkıya olan bağlılığını konu ediniyor. Kendisi de bir dönem zamanlar çiftlik işçiliği yapmış olan John Steinback’in hayatından da izler bulunduran roman, realist yaklaşımı ile dikkat çekiyor.

“İki Şehrin Hikayesi” Charles Dickens

Charles Dickens, sakin ve sıradan atmosferiyle Londra’nın karşısına giyotinin gölgesindeki Paris’i; sürgündeki Fransız aristokrat Charles Darnay’in karşısına kötü şöhretli İngiliz avukat Sydney Carter’ı koyuyor ve Fransız İhtilali’ni zıtlıklar ekseninde bizlere anlatıyor. İki Şehrin Hikâyesi, öfkenin, acının, kaosun ve her şeye rağmen umuda sahip olmanın romanı.

“Kırmızı ve Siyah” Henri Beyle Stendhal

Fransa’nın küçük bir kasabası olan Verrières’de fakir bir kereste ustasının oğlu olarak dünyaya gelen Julien Sorel’in birbirine zıt belirlediği iki hedefi, aşkları ve çalkantılı hayatı onu bu vasat hayattan uzaklaştıracaktır. Yaşadığı bu küçük kasabadan bir an önce kurtulup Paris’e gitme hayalleri kurar. Julien; zekâsı, kültürel seviyesi ve câzibesiyle yüksek tabakanın dikkatini çekmeyi başarır. Aldığı dinî eğitimle papaz olmaya karar veren Julien, aynı zamanda büyük bir Napoléon hayranıdır ve asker olmayı istemektedir. Onun geleceğiyle alâkalı böyle muallâkta kalması ve bir yandan yaşadığı iki büyük ve çalkantılı aşk, onu çok farklı bir maceraya sürükleyecektir.

“Savaş ve Barış” Lev Nikolayeviç Tolstoy

Ünlü yazar Tolstoy’un yazdığı bu kitap birçoklarınca en büyük roman olarak gösterilir. 1805-1813 yıllarında Napolyon Savaşları’nı konu alan bu eser Rusya’daki birçok farklı sınıftaki insanın hayatını ve geleneklerini anlatır. Savaş ve Barış, Napolyon döneminde geçen Rusya ve Fransa arasındaki savaşı anlatmasının yanında saray hayatı ve saray insanlarının bulundukları konumlardan nasıl değişikliğe de gözler önüne serer.

“Veba” Albert Camus

Camus adı çoğu okur için Yabancı romanıyla özdeşleşir. Ancak yazarın en önemli yapıtı aslında “Veba”dır. Keskin bir gözlem gücünün desteklediği arı bir bilinçle Veba, yalnızca çağımızın değil, tüm insanlık tarihinin ortak bir sorununa değinir: Felaketin yazgıya dönüşmesi. Camus’nün hiçbir yapıtında böyle acı bir yazgı, böylesine şiirsel bir dille ele alınmamıştır. “Veba”, insanın ve ışığın şiiridir. Bu şiirde renkler alabildiğine koyu, ancak yazarın sesi o denli umut doludur. Beklenmedik bir boyuta ulaşan veba salgını tüm Oranlıları ilkin umutsuzluğa boğar, ardından Doktor Rieux, Tarron ve Grand’ın gösterdikleri dayanışma örneği, başta yetkililer olmak üzere herkese bir güç ve umut kaynağı olur.

Leave a Comment