Genel Kitap

EN ÇOK OKUNAN POPÜLER PSİKOLOJİ KİTAPLARI

Kendi benliğini keşfetmek ve psikolojiyle ilgilenen herkesin okuması gereken psikoloji kitaplarını bir araya getirdim!

Yakın zamanda psikoloji kitapları listesi yapmaya başladıysanız ve araştırma aşamasındaysanız bu liste işinize çok yarayacaktır.

Şimdiden iyi okumalar dilerim.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Gary Small, Gigi Vorgan

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

İnsanların garip alışkanlıklarını, takıntılarını ve sıra dışı hayatlarını merak edenleri buraya alalım. Çünkü bu kitapta daha önce hiç duymadığınız, yaşanmış ve ilginç hikayeleri duyacaksınız. Dr. Garry Small mesleki yaşamı boyunca tecrübe ettiği vakaları bu kitapta bir araya getirmiş. Hastalarıyla arasında geçen diyaloglar, teşhis ve sonrasında oluşan hikayeler gerçekten ilgi çekici. Akıcı bir dile sahip olan kitabı okurken hem oldukça eğleniyorsunuz hem de şükrediyorsunuz.

Bilinçaltı – Sigmund Freud

Bilinçaltı – Sigmund Freud

Freud’ü seven hatta abartı olmayacaksa bağımlısı olan bir kitle mutlaka vardır. Bu kitle eminim ki Freud’un her kitabını okumuştur. Onu tanımayanlar içinse kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap olan Bilinçaltında, insanın bilinçaltını tanımanızı sağlayacak bir serüven var bizim için. Freud, psikanalitik kuramının öncüsü olan bir nörologdur. Hastalar üzerinde nasıl çalıştığı ve kendi kuramı hakkında bilgilerin olduğu bu kitap, aklınızdaki birçok soruya cevap verecek nitelikte.

Açlık – Knut Hamsun

Açlık – Knut Hamsun

Bu kitabımız tam 127 yıllık bir geçmişe sahip. Evet ilk basım yılı 1890 olan Açlık adlı kitap, biyografi türünde yazılmış bir psikolojik roman. Kitabı okuyan herkes neden bu kadar geç okuduğuna dair mutlaka soruyor kendine. İnsanın var olma mücadelesini anlatan bu kitap, hayata bakış açınızı değiştirerek, olayların üstesinden gelme konusunda güç veriyor. Bu özelliği sayesinde aslında diğer sözde kişisel gelişim kitaplarına da meydan okuyor. 160 sayfadan ibaret bu kitabın ince olduğuna bakmayın; içerisine sizi derinden etkiyecek kocaman bir hikaye var. Şiddetle tavsiye ettiğim kitaplardan.

İnsan Olmanın Psikolojisi – Abraham Maslow

İnsan Olmanın Psikolojisi – Abraham Maslow

Bu kitabı tercih etmeniz için illa ki psikolojiye ilgi duymanız gerekmiyor. Psikolojiyle ilgilenmeyen insanların bile keyifle okuyacağı İnsan Olmanın Psikolojisi kitabında, insana dair özellikler çok açık bir şekilde ortaya konmuş. Okuduktan sonra kendinizle daha dürüst şekilde yüzleştiğinizi göreceksiniz. Bu kitap aynı zamanda Maslow’un hümanist psikolojiyle ilgili değerlendirmelerini de içeriyor.

Deliliğin Tarihi- Michel Foucault

Deliliğin Tarihi- Michel Foucault

Michel Foucault, Deliliğin Tarihi’nde, deliliğin gündelik yaşamın bir parçası olduğu, kaçıklarla çılgınların sokaklarda ellerini kollarını sallayarak dolaştıkları Orta Çağ’dan, tehlikeli sayılmaya başladıkları, tımarhanelere kapatıldıkları, öteki insanlarla aralarına ilk kez duvarların çekildiği 18. yüzyıla kadar, Batı’da deliliğin arkeolojisini irdeliyor. Bu sebeple, Deliliğin Tarihi, aynı zamanda aklın tarihinin ana hatlarını da ortaya çıkarıyor: Akıl, kendini ancak deliliğin zıddında, deliliğin zıddı olarak tanımlamaktadır. Öyleyse delilik, toplum düzeninin varlığı için gereklidir; çünkü bu düzen ancak kendi negatifinin aynasında kimlik bulabiliyor.

Sizler için derlediğim en çok okunan psikolojik kitaplardan bunlardı. Bunlara olarak en çok satan kitaplara ve mükemmel aşk kitaplarına da site üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment