Genel Güzel Şeyler Kitap

EN İYİ GENÇLİK KİTAPLARI ÖNERİSİ

En çok okunan ve en iyi gençlik kitaplarından oluşan bu listemizde; fantastik, macera, aşk, dostluk, bilim-kurgu tarzında yazılmış ve okunması gereken gençlik kitaplarını göreceksiniz.

Gençlik kitapları dediğimiz grup 14-18 yaş aralığındaki okurlara hitap eden kitaplardan oluşmaktadır.  Şimdi gelelim en çok okunan gençlik kitapları listemize…

Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Gençlik kitapları denince akıllara ilk olarak hiç şüphesiz Harry Potter gelmektedir. Bir seri şeklinde yazılmış olan eserin, her cildi birbirinden etkileyici ve okunmaya değer. J. K. Rowling’in 1997 yılında yayınladığı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın aynı isimde filmi de var. Serinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, birçok ödülün sahibi olmuştur. Dünya genelinde satış rekorlarına imza atan kitap, ülkemizde ise ilk olarak 1999 yılında yayınlanmaya başladı. Müthiş bir şekilde akıcı olan kitap yalnızca genç kesime değil, her yaştan okur kitlesine hitap etmekte. Harry Potter’ın yaşadığı birbirinden heyecanlı maceralarına ortak olmak istiyorsanız, serinin tamamını mutlaka okumalısınız.

Alacakaranlık – Stephenie Meyer

Alacakaranlık – Stephenie Meyer

 

Stephenie Meyer’in 2005 yılında yayınlanan vampir ve aşk konulu Alacakaranlık kitabı, serinin ilk kitabıdır. Her sayfası heyecan ve gerilimli olan kitabı bir solukta okuyacaksınız. Serinin filmi de yapıldı fakat tavsiyem, öncelikle kitabı okumanızdır. Dünyanın en başarılı vampir ve aşk konulu kitapları arasında yer alan Alacakaranlık serisinin devam kitapları ise; Yeni Ay, Tutulma ve Şafak Vakti’dir.

Yaş On Yedi – İpek Ongun

Yaş On Yedi – İpek Ongun

Gençlik kitapları öneri listemizde yer alan sıradaki kitabımız, İpek Ongun’un Yaş On Yedi adlı kitabı. Yazarın en çok okunan kitapları arasında olan Yaş On Yedi, hemen her genç kızın lise döneminde okuduğu bir eserdir. İpek Ongun naif ve dostane dilini bu kitabında da okuyucuya aktarmış. Gençlerin yaşadığı sorunlara değinmiş olan yazar, öyle toz pembe, sıradan hayallerin olduğu bir dünya kurgulamıyor. Tam aksine gerçek dünyayla tanışmanıza yardımcı oluyor. Aile sevgisi ve arkadaşlar arasında yaşanan bir takım sorunlar, okul dersleri gibi konuların yer aldığı bu kitapta, bazen hüzünlenip bazen de kendinizi kahkaha atar halde bulabilirsiniz.

Çığlık – Becca Fitzpatrick

Çığlık – Becca Fitzpatrick

Hush Hush serisinin ikinci üyesi olan Çığlık, 2010 yılında yayınlanmıştır. Fantezi türüne ait olan roman, gençlik edebiyatının en sevilen kitaplarından birisidir. Kitapta müthiş bir aşk hikayesi olsa da yazarın muhteşem olay örgüsü ve gizemi sayesinde, bir polisiye roman okuyor hissine kapılıyorsunuz. Dili son derece anlaşılır ve akıcı, konusu ise bir solukta okunacak derecede sürükleyici.  Eğer, yazarın önceki kitabı olan Fısıltı’yı okuduysanız,  Çığlık’ı da mutlaka okumak isteyeceksiniz.

Yeşil Kiraz – Gülten Dayıoğlu

Yeşil Kiraz – Gülten Dayıoğlu

Gülten Dayıoğlu tarafından kaleme alınan Yeşil Kiraz, iki kitaptan oluşan bir seriden oluşmaktadır. 14-17 yaş arası genç kızlar için daha uygun olan bu kitapta, bir genç kızın iç dünyasına yolculuk yapıyoruz. Toplumdaki insanların farklılıklarına, marka ve gösteriş düşkünlüğünün getirdiği yanlışlara değinen bu kitap, anlaşılır  ve akıcı bir dile sahip.

Leave a Comment