Kitap

En İyi Polisiye Yazarları ve Polisiye Roman

Polisiye edebiyat ne demektir? Türk Dil Kurumu, polisiye kelimesini “Konusu polisin ilgilendiği alanlardan olan (olay, roman, film vb.)” şeklinde tanımlamış. Yapılan diğer tanımlardan birinde de polisiye roman “cinayet, gizem, suç, katil, ceset vb. konuları işleyen roman türü” şeklinde anlam yüklenmiş. Türkçe ’de polisiye olarak isimlendirilen bu edebiyat türü, crime (suç), mystery (gizem) ve içinde suç öğesinin de olduğu thriller (gerilim) diye üç ana ad altında toplanıyor. Tabii bunların bir de alt türleri bulunuyor.

polisiye-roman
polisiye-roman

En iyi ile başlayan bir liste yapmak oldukça zordur. Buna rağmen polisiye türünün en çok beğenilen, en başarılı bulunan ve en çok okunan yazarları ve kitaplarını belirlemek için böyle bir liste sunmaya karar verdim. Listede yazarla alakalı kısa bilgi ve en iyi eserleri (bazılarında Türkçe ’ye çevrilen eserlerinden birkaçı) yer almaktadır. İşte, en iyi polisiye yazarları ve kitapları:

Arthur Conan Doyle (1859 – 1930)

İngiliz yazar Sir Arthur Conan Doyle, daha çok polisiye kitapları ve dedektif Sherlock Holmes karakteri ile ünlenmiştir. Fakat Doyle, polisiye roman ve öykülerle birlikte fantastik, bilim kurgu, aşk, şiir, oyun, tarihi romanlar ve edebiyat dışı kitaplar da çıkarmıştır.

Önerilen Arthur Conan Doyle kitapları:

1 – Kızıl Soruşturma (A Study in Scarlet, Sherlock Holmes, #1)
2 – Baskerville’lerin Köpeği (The Hound of the Baskervilles, Sherlock Holmes, #6)
3 – Akıl Oyunlarının Gölgesinde (The Adventures of Sherlock Holmes, Sherlock Holmes, #3)

 

Edgar Allan Poe (1809 – 1849)

Amerikalı yazar, şair ve edebiyat eleştirmeni Edgar Allan Poe, birçok yönüyle ünlenmiştir ve birçok yönüyle de ilklerin yazarı sayılıyor. Poe, özellikle polisiye türünü icat eden yazar olarak kabul ediliyor. Buna ek olarak bilim kurgu türünün gelişmesine de katkıda bulunmuştur.

Edgar Allan Poe’nın önerilen polisiye öyküleri:

1 – Morgue Sokağı Cinayetleri (The Murders in the Rue Morgue)
2 – Marie Rogêt’nin Sırrı (The Mystery of Marie Rogêt)
3 – Çalınan Mektup (The Purloined Letter)

 

Agatha Christie (1890 – 1976)

İngiliz yazar Agatha Christie (1890-1976) “Queen of Crime (Polisiye Edebiyatı Kraliçesi)” olarak da anılmaktadır. Christie en çok da dedektif Hercule Poirot ve Miss Marple karakterlerinin yer aldığı 66 roman ve 14 öyküsü ile üne kavuşmuştur. Ek olarak dünyanın en uzun süre sahnelenen polisiye oyununun da yazarıdır ve Mary Westmacott takma adıyla da aşk romanları yazmıştır.

Önerilen Agatha Christie kitapları:

1 – On Küçük Zenci (And Then There Were None)
2 – Roger Ackroyd Cinayeti (The Murder of Roger Ackroyd – Hercule Poirot, #1)
3 – Ölüm Sessiz Geldi (The Mysterious Affair at Styles – Hercule Poirot , #4)

 

Raymond Chandler (1888 – 1959)

Raymond Chandler, Amerikalı yazar ve senaristtir. Chandler’in polisiye yazarı olmasının dikkat çekici bir hikâyesi var. Chandler, 44 yaşındayken bir petrol şirketindeki yöneticilik görevine son verilince dedektif öyküleri kaleme almaya başlar. Chandler’in öyküleri ile beraber toplam yedi romanı piyasaya çıkar. Öldüğü esnasda yarım kalan sekizinci romanı ise yine bir polisiye yazarı olan Robert B. Parker tarafından tamamlanır. Eserlerinden biri dışında hepsi filme uyarlanmıştır. Bazılarının birden fazla film uyarlaması da bulunuyor.

Önerilen Raymond Chandler romanları:

1 – Büyük Uyku (The Big Sleep – Philip Marlowe, #1)
2 – Elveda Güzelim (Farewell, My Lovely – Philip Marlowe, #2)
3 – The Long Goodbye (Philip Marlowe, #6)

Leave a Comment