Genel

En İyi Şiir Kitabı Tavsiyeleri

Şiirlerin kendi duygularına tercüman olduğunu düşünen okurlarımız için şiir kitaplarından meydana gelen şiir kitabı tavsiyeleri listesi paylaşıyoruz. Şiir okumayı sevenler için özenle hazırlanan bu listede en iyi, en çok okunan ve en beğenilen şiir kitaplarıyla alakalı  kısa bilgiler bulacaksınız.

Şiirin o güzel tadına varmış, dizelere uzun cümlelerin sığdırıldığını bilen ve şiirdeki anlamları kolayca anlayabilen insanlar için vazgeçilmez bir tutkudur şiir. Bu anlamları çözebilmek için de daha çok şiir okumak ve daha çok şair tanımak gerekiyor. Çünkü her şairin kendine has üslubunu çözüp anlayınca , bundan sonra yazdığı şiirleri daha kolay anlarsınız. Peki, hangi şiir kitaplarını okumalısınız? İşte size bu sorunuza yanıt olacak; en iyi, en beğenilen ve mutlaka okunması gereken şiir kitap tavsiyesi.

Sevda Sözleri – Cemal Süreya

Cumhuriyet dönemi şairleri içerisinde yazmış olduğu aşk şiirleriyle ayrı bir yeri olan Cemal Süreya, bu kitabında da yine gönlünde sevda olan insanların yüreğine naif bir şekilde dokunuyor. Şiirlerinde kafiyeyi çok fazla tercih etmemesine rağmen, son derece kolay okunan satırlar kaleme almış şair. Sözcüklerin melodisine kapıldığınız bu kitapta, kendinizi bir duygu gemisinin içinde ilerliyormuş gibi hissediyorsunuz.

Yalnızlık Paylaşılmaz – Özdemir Asaf

Genç nesil şiir severlerinin ilgisini daha çok çeken Özdemir Asaf, yalnızlığı en iyi tasvir eden şairlerimizden biridir. Kendine özgü bir anlatım şekli olan usta yazar, kelimelere öyle güzel dokunur ki okuyucu anlatılan duyguları yüreğiyle hisseder. Akıcı ve sade bir dili olan şiirlerde, bazen öğüt veren dizeler de bulunuyor. Özdemir Asaf çelişkiler üzerine kurduğu anlatımıyla, okuyucuyu hem düşündürür hem de şiirin büyüsüyle huzur bulmasını sağlıyor. Çok fazla duygunun bir arada olduğu kitaba damgasını vuran dizelerden birisi şu şekildedir;

“Yalnız
Hem bilgesi
Hem delisidir
Kendi dünyasının.”

 

Ben Sana Mecburum – Attila İlhan

İlk olarak 1960 yılında yayınlanan bu kitap, Attila İlhan dendiğinde akla ilk gelen eseri olan Ben Sana Mecburum şiirinin ismini taşıyor.  Attila İlhan’ın hayatı da birçok sanatçı gibi normal geçmemiş. Başı çok kez derde girmiş, bunlar arasında Nazım Hikmet’in yazılarını okuması ve yanında taşıması da dahil. İşte Ben Sana Mecburum kitabında, size hem duygusal bir yolculuk yaşatırken hem de kendi hayatından kesitler okutuyor.

Bütün Şiirleri – Orhan Veli Kanık

Garip akımının öncülerinden olan Orhan Veli, Türk şiirine bambaşka bir soluk getirmiştir. Öyle ki Türk şiirinin; açık hava ozanı, zincirkıranı ve sivilleştireni gibi lakaplar edinmiştir. Şairin 1951 yılında yayınlanan kitabı bir şiir külliyatıdır. 204 sayfadan meydana gelen kitap, Orhan Veli’nin ölümünden sonra, ünlü Varlık dergisi tarafından çıkarıldı. Toplamda 156 şiirin yer aldığı kitap, Orhan Veli’nin kalemiyle tanışmak isteyenler için ideal bir eserdir.

Memleketimden İnsan Manzaraları – Nazım Hikmet

Türk şiiri denince akla ilk gelen, şiire bambaşka bir boyut kazandırmış, evrensel şairimizdir Nazım Hikmet. Yazdığı her şiirde ustalığını gösteren Nazım, Memleketimden İnsan Manzaraları adlı şiir kitabını 1966 yılında çıkardı. 17 bin mısradan meydana gelen şiir kitabını 1939 yılında yazmaya başladı ve 1960’ların sonuna doğru bitirdi. Kitap ilk bittiğinde 66 bin mısradan oluşuyordu. Ancak Nazım Hikmet bazı bölümlerini arkadaşları arasında dağıttı, bazılarını da suç teşkil etme ihtimaline karşı kitaptan kaldırdı.

Hasretinden Prangalar Eskittim – Ahmed Arif

Ahmed Arif’in hayattayken yayınlanan tek şiir kitabı olan Hasretinden Prangalar Eskittim1968 yılında yayınlandı. En çok satan şiir kitapları arasında yer bulan eserde, Ahmed Arif halk edebiyatından da faydalanıyor. Genel olarak ağıt, türkü ve masal havasında olan kitap, size tadına doyulmaz bir sözcük şöleni veriyor. Aynı zamanda sosyalist hareketin kutsal kitaplarından biri olarak da görülüyor. Hepsi birbirinden özel ve değerli olan şiirlerin yer aldığı kitapta, usta yazar gerçek bir Anadolu çocuğu olduğunu da hissettiriyor.

Leave a Comment