Genel Kitap

FANTASTİK KİTAP ÖNERİLERİ

Büyülü diyarlara kendimizi kaptırmak gibisi yoktur bazen. Hele ki iyi işlenmiş bir kurgu, güzel bir üsluba sahip romansa okuduğumuz, yani sağlam bir fantastik eserse elimizdeki onun tadı bir ayrı olur. Ayrıca yaygın kanaatin aksine; her romanda olduğu gibi fantastik romanlarda da anlatılan hikaye ve olaylar insanın ta kendisidir. Bir Yüzüklerin Efendisi serisi, bir Harry Potter dizisinin bize yalnızca büyüler ya da olmayan diyarlardan bahsettiğini söylememiz mümkün mü? Yeni çıkanlardan çok satan kitaplara kadar işte raflarda bulabileceğimiz  mükemmel fantastik roman önerileri!

Yüzüklerin Efendisi Serisi

yüzüklerin efendisi kitap serisi

Yüzüklerin Efendisi söz konusu olduğunda, dünyada iki çeşit insan vardır derler: onu okumuş olanlar ve okuyacak olanlar.”  Başka bir açıklamaya herhalde gerek yok.

Hey gidi Orta Dünya! Global boyutta hem edebiyat hem de sinema dünyasında çoktan ulaşmış olan, yeni gelen nesilleri de derhal içine çeken serinin bu özel yapımını da bir haber olarak belirtme gereği duydum. Okumayanların dahi konunun ana hatlarını bildiği bu ölümsüz eser, tek cilt olarak basılı hale getirildi. Bence edebiyat dünyası açısından önemli bir iş. Gerek koleksiyonuna almak isteyenler gerek baştan sona okumak isteyenlerin edinmeleri gereken bir kitap!

İskandinav Mitolojisi

İskandinav Mitolojisi

Gaiman bu kitabında, Antik  dünyadan esinlenerek kendi fantastik dünyasını kurmuş. Yazar kitabında film ve dizilere de konu olan İskandinavların efsane haline gelen masallarını kendi diliyle tekrar bize anlatıyor. Tabii ki bu mitolojik öykülerde yaratılışı, o coğrafyanın tanrılarını, cüceleri, devleri ve daha nice başka âlemleri görebiliyorsunuz. Mitolojiye, hele ki İskandinav mitolojisine merak salanlar için güzel bir uyarlama eser.

Sissoylu Serisi

Sissoylu Serisi

Brandon Sanderson’un daha karamsar ve kasvetli bir ortamda geçen başka bir serisi. Tamamen özgün, daha açık ve daha anlaşılabilir. Sanırım Bay Sanderson’un yazdığı neredeyse tüm eserler gibi bunun da dizi-film hakları satın alınmış durumda. Merakla bekliyoruz.

Zaman Çarkı Serisi

Zaman Çarkı Serisi

Yüzüklerin efendisi serisinden sonra dünyada en çok satan fantastik kurgu serisidir Zaman Çarkı Serisi. Girift hikayesi, tamamen kendine özgü dünyası ve muhteşem karakter yazımlarıyla defalarca kendini okutur.  Robert Jordan’ın yazdığı 10.000 sayfadan fazla ve 14 ciltlik bir seridir ve her defasında farklı haz verir. Sony ortaklığı ile bu serinin de dizisi çekileceği söyleniyor.

Yerdeniz Serisi

Yerdeniz Serisi

Ursula Le Guin‘ in rehberliğinde, Yerdeniz Takımadaları’nda yeni bir gezintiye çıkıyoruz. Yerdeniz serisinin son kitabı olan Tehanu’dan on iki yıl sonra yayımlanan bu beş öykü, takımadaların dört bir yanında dolaştırıyor bizi; Roke’taki Büyücülük Okulu’nun kurulmasından başlayıp, Ged’in gidişinden sonra Okul’da gerçekleşen değişimlere kadar geniş bir zaman yelpazesinde, yerdeniz’ in erkekleri, kadınları ve ejderhalarına dair, isimlere ve büyülere dair yepyeni masallar okuyoruz bu kitapta…

Leave a Comment