Genel Kitap

Fantastik Kitaplara Başlamak İçin Mükemmel Öneriler

Listemizde kitap sayısını kısıtlı tutup pek çok tarzda fantastik kitabın en güzellerine yer vermeye çalıştık. Keyifli okuma dileriz.

1. Yüzükleri Efendisi Serisi ve Hobbit

Yüzlerce farklı en iyiler listesi yapılsa muhtemelen her listeye girmeyi başaracak seri. Bu popülerliğe muhtemelen filmler sayesinde ulaştı ancak bu durum yazarı J.R.R. Tolkien’in fantastik edebiyatın babası ve hatta yaratıcısı olarak görüldüğü gerçeğini değiştirmiyor.

Yüzüklerin Efendisi kadim bir amaç uğruna bir araya gelen bir grup karakterin oluşturduğu kardeşliğin destansı öyküsüdür. Eğer halen okumadıysanız fantastik dünyaya giriş yapmak için daha iyi bir seçim olamaz. Daha masalsı ve daha kısa olması sebebiyle Hobbit ile de başlayabilirsiniz. Tabi ki, kitapların filmlerden daha iyi olduğunu eklemeden geçmeyelim.

yüzüklerin-efendisi-hobbit

2. Buz ve Ateşin Şarkısı

İlk kitabının ismini taşıyan Hollywood yapımı “Taht Oyunları” (Game Of Thrones) dizisinin popülerliği sayesinde herkesin bildiği gibi listemizdeki ihtirası en bol seri. Hikaye yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyarda geçmektedir. Starklar’ın kalesi Kıştepesi’nin kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır. Kuşkulu bir ölümün ardından kralı ve dostu tarafından saltanat makamı olan güneye çağırılan Eddard Stark kendisini Demir Taht’ı arzulayanların baş döndürücü entrikalarının arasında bulur. Dostuyla düşmanını, gerçekle yalanı ayırt edemez olan Eddard’ın ne kıyısında yürüdüğü uçurumdan, ne de Ejderkrallar’ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşlerin taştan ejder yumurtaları ve soylu atların sırtında serpilen iktidar düşlerinden haberi vardır.

Taht-Oyunlari-Buz-ve-Ateşin-Şarkısı

3. Otostopçunun Galaksi Rehberi

1978 senesinde bir radyo programında yayınlanmıştır, daha sonra kitap serisine çevrilmiştir. Öne çıkan özellikler olarak absürt olaylar, ilginç karakterler içerir ve değişik bir mizah anlayışı vardır.

otostopçunun galaksi rehberi

4. Edgar Allan Poe – Tüm Eserleri

H.P. Lovecraft’ın Poe’dan önemli ölçüde etkilendiği bilinmektedir. Hem yazar hem şair olan Edgar Alan Poe’yu okumamışsanız fantastik dünyaya ve hayal alemine dair önemli şeyleri kaçırdığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Poe Amerikan Gotik edebiyatın öncülerinden biridir. ABD’nin ilk kısa hikâye yazarlarından olan Poe modern anlamda korku, gerilim ve polisiye türlerinin de öncüsüdür.

Morgue Sokağı Cinayetleri, Şişede Bulunan Not ve Usher Evi’nin Çöküşü gibi bazı çok bilinen hikayelerinden bahsedebiliriz. Ancak, ayrım yapmadan tüm eserlerini okumanızı da şiddetle tavsiye ederiz. Hayal dünyası üzerine birbirinden farklı ve özgün yolculuklar yapacağınızı garanti ederek sözü Poe’ya bırakıyoruz: “Bu kitabı, düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara adıyorum!”

Edgar-Alan-Poe-Bütün-Hikayeleri-1

5. Dune Serisi

Hikaye yerli halkın “Dune” adını verdiği Arrakis adında bir gezegende geçmektedir. Çok koyu bir hayran kitlesi vardır ve pek çok ünlü yazar tarafından Yüzüklerin Efendisi kadar özgün ve temel bir eser olduğu düşünülmektedir. Ayrıca felsefik derinliği bol olan fantastik eserlerin arasında başı çeker.Daha bilimkurguya yakın bir fantastik dünyada geçtiğini ve ilginç bir not olarak Arap-İslam kültürüne dair bazı esintiler içerdiğini söyleyebiliriz. Dune serisi aynı zamanda bilgisayar oyunlarıyla ve 1984 yılında yapılmış sinema uyarlamasıyla da ünlüdür.

Dune-Serisi

Leave a Comment