Genel Kitap

Haftalık Kitap Önerisi

Karantina günlerinde evlere kapandığımız şu günlerde haftalık olarak kitap önerileri vermeye başlıyoruz. Bu haftanın ilk öneri makalesinde herkese hitap edecek birçok kitap var. Bu kitap tavsiyelerini okuyarak faydalı ve etkili zaman geçirebilirsiniz. Peki, haftalık kitap önerisi nedir?

Cesur Yeni Dünya

Romanın hikayesi Londra’da 26. yüzyılda geçiyor ve distopik bir hava mevcuttur. Romanda üreme teknolojisi, öjenik ve hipnopedi (uykuda öğretim) sayesinde toplum temelinden değiştirilmiştir. Aslında tanımlanan bu dünya bir ütopya olarak da görülebilir, ancak ironik bir ütopya; zira insanlık sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk hiç kalmamıştır; tüm ırkların eşit olduğu ve herkesin mutlak olarak mutlu olduğu bir dünya vardır. Fakat ahlaksız bir toplum meydana gelmiştir.

Dönüşüm

Kafka’nın 1915 yılında yayımlanan en popüler eseridir Dönüşüm. Hikâye, kahramanımız Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasıyla başlıyor ve eser boyunca hayatını başkaları için yaşamaya adamışların hissettiklerini okuyucuya aktarıyor.

Karamazov Kardeşler

Tartışmasız dünyanın en üst-metni bu kitaptır. Bunu sadece ben değil, dünyanın en önemli kitap eleştirmenleri ve yazarlar söylüyor. Hatta Hemingway’in intihar etmesinin sebeni “hiçbir zaman böyle bir kitap yazamayacağım” düşüncesi olduğunu söylerler. Kısaca bu kitap, “insan”ı anlatıyor diyebiliriz. Ama her türden, gerçek, canlı kanlı insanı…

Mahşer

Stephan King’siz bir liste olmaz tabii ki. Dünyanın tartışmasız en iyi bilim kurgu romancısı Stephan King’in bu en ünlü romanının konusu şu şekilde: Biyolojik denemeler yapılan bir kuruluştan kaçan biri, kısa süre sonra domino etkisiyle insanların yüzde doksan dokuzunu yok edecek mutasyona uğramış ölümcül bir grip mikrobunu yaymaya başlar. Hayatta kalmayı başaran korku ve şaşkınlık içindeki bir avuç insan kendilerini kurtaracak bir lider arayışı içine girer.

Sizlere yazmış olduğumuz diğer kitap önerisini burada bulabilirsiniz.

Leave a Comment