Genel

Jules Verne Kimdir? Hayatı ve Kitaplar Nelerdir?

Jules Verne 8 Şubat 1828 yılında Fransa’nın Nantes kasabasında doğmuştur. Ailesinin çiftliğinde çocukluğunu yaşamış olan Verne’nin babası avukat annesi de çok katı kuralları olan bir İskoç’tu.

Çocukluk yıllarından beri oldukça geniş bir hayal gücüne sahip olan Jules Verne, kardeşi ile beraber macera oyunları oynarlardı. Yazdığı bilim kurgu kitaplarında bu maceraları görmek mümkündür.

9 yaşında kardeşi ile birlikte okula yazıldı ve yazmaya olan ilgisi bu yaşlarda başlamış oldu. Liseyi bitirdikten sonra çalışmak için Paris’e gitti. Aile mesleği olan avukatlık için eğitim almaya başladı ancak okuldaki eğitiminden ziyade yazı yazmaya adadı kendini. 1948 yılında Paris’te yayınlanan bir dergide Dünyanın Merkezine Seyahat adlı hikayesini parça parça yayınlamaya başladı.

Bu dönemlerde Yirminci Yüzyılda Paris yazısını da yazıyordu. Fakat Jules Verne öldükten sonra 1994 yılında bu kitabı basılı hale getirildi.

Jules Verne dünya edebiyatında büyük bir dönüm noktası meydana getirmiştir. Bilim kurgunun edebiyata girmesini sağlamıştır.

En popüler eserleri olan Seksen Günde Devr-i AlemDenizler Altında 20.000 Fersah ve Aya Yolculuk gibi dünya çapında popüler kitapları yazmıştır.

Hareketli yazı hayatına girince eğitimi arka planda kaldı ve bu durumu da babası öğrendi. Bu olaydan sonra maddi desteğini kesti. Verne bir borsa tellalı ile beraber çalışmaya başladı.

Bu dönemde Viktor HugoAlexandre Dumas gibi isimlerle tanıştı ve edebiyat hakkında onlardan tavsiyeler aldı.

Jules Verne’in yazıları yayıncılar tarafından reddediliyorken Hetzel yazarın zekasını görmüştü. Balonla Beş Hafta hikâyesini çok fantastik buldu ve 1863 yılında yayına girdi. Daha sonra Jules Verne’yi üne kavuşturacak olan Dünyanın Merkezine Yolculuk, Aya Yolculuk, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah ve Seksen Günde Devri Âlem kitaplarını da Hetzelin maddi desteği ile yayınladı.

Kitaplarındaki maceraları daha iyi yaşatabilmek adına küçük bir tekne ile tüm Avrupa’da gezmeye başladı. Evine döndüğünde hiçbir şey eskisi gibi değildi.

Yayıncı ve arkadaşı olan Hetzel’in ve annesinin ölümünden sonra karamsar bir döneme girdi ve siyasete atılmak istedi.

Amienes milletvekili oldu ve bu görevini 15 yıl devam ettirdi. Diyabet hastası olan Jules Verne 1905 yılında yaşamını yitirdi.

Jules Verne Kitapları

 • Seksen Günde Devr-i Âlem
  Dünyanın Merkezine Yolculuk
  Denizler Altında 20.000 Fersah
  İnatçı Keraban
  Michael Strogoff
  İki Yıl Okul Tatili
  Aya Yolculuk
  Kip Kardeşler
  Doktor Ox’un Deneyi
  Dünyanın Ucundaki Fener
  Bir Piyango Bileti
  Meteor Avı
  Altın Yanardağ
  Macellanya
  Gezgin Cambazlar
  Deniz Yılanı
  Kahraman Fenerciler
  15 Yaşında Bir Kaptan
  Dünyanın hakimi
  Yüzen şehir
  Bir Gazetecinin Yolculuk Notları
  Balonla Beş Hafta
  Kaptan Grant’ın Çocukları
  Karpatlar Şatosu
  Esrarlı Ada
  Kaptan Hatteras`ın Maceraları
  20. yüzılda paris
  Albatros
  Denizde Bulunan Çocuk
  Livonya’da Bir Dram
  Zacharius Usta ve Olağanüstü Öyküler

Leave a Comment