Kitap

KARANTİNA GÜNLERİNDE AKTİVİTELER

 

 

Kitap serüveni kanalına hoşgeldiniz arkadaşlar. Herkese selamlar. Uzun süredir youtube kanalıma video atmıyordum. Bu uzun süren arada ülkemizde ve dünyada bir çok gelişme oldu. Bunlardan en önemlisi ve belki de insanlığı en çok ilgilendiren olay ise hepimizin bildiği üzere korona virüsü salgını. Wuhandan çıkıp tüm dünyaya yayılan bu virüs salgını, en sonunda ülkemize de bulaştı. Neredeyse tüm dünyaya bulaşıp bizi es geçeceğinizi düşünsek de maalesef bize de geldi. Çin’in wuhan kentindeki hayvan pazarlarında ilk bulaşma  vakası görüldü ve tedavi bulunamadan tüm dünyaya yayıldı. Hızlı bir şekilde artan vakalara her gün bir yenisi eklendi ve insanlığı endişe ve korku saldı.

Herhangi bir tedavisi bulunmayan bu hastalık, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanları etkiliyor. Birçok vakada taburcu olan insan örneklerine de rastlanmaktadır. Genel olarak bakıldığında yaş grubu olarak 50-60 yaş ve üstü insanlara etki etse de genç yaştan insanlara da bulaştığı görülmüştür.

Mart ayı gibi ayında ülkemize bulaşan salgın, insanımızı tedirginliğe sürüklemiştir. Hızlı bir artış gösteren vaka sayısı insanları eve kapanmaya zorlamıştır. Sağlık bakanlığının her gün yaptığı açıklamalar ciddi bir bulaşma ve yayılma grafiğini bize göstermekte. Diğer ülkelere kıyasla bulaşma sayısı az olsa da hiçbir şekilde rahat davranmamalıyız. Evimizde vakit geçirmeye çalışmalıyız.

Şimdi, Virüsten korunma yöntemlerine gelelim. Virüsün herhangi bir ilacı ve tedavisinin olmadığını belirtmiştik. En önemli korunma yöntemi kişisel temizlik. Ellerimizi mümkün olduğunca sık yıkamalı ve yüzümüze dokunmamaya çalışmalıyız. Uzmanlar el yıkama süresinin 20 saniye olması gerektiğini söylüyorlar. Bir diğer yöntem ise ellerimizi dezenfekte etmek. El dezenfektasyonları ve kolonya ile bu yöntemi uygulamak gayet basit. İnsanlar bu yöntemi duyduğunda neredeyse tüm marketlerde kolonya stoğunu erittiler. Bu çok yanlış bir davranış. Sadece kolonya olarak değil, temel gıda ve temizlik ürünleri de kısa sürede tükendi ya da karaborsaya düştü. İnsanlar markete gittiklerinde en basitinden makarna ve temizlik peçeteleri bulamaz oldular. Gereğinden fazla yapılan stoklar, ihtiyacı olan diğer insanların o ürünlere ulaşmasını da zorlaştırıyor. Bu konuda bencilliğimizi bırakmamız lazım. Vatandaşın marketlere akın etmesinin üstünden birkaç hafta geçmiş olmasına rağmen, hala bazı şeyler bulunamıyor. Bu şekilde panik yaparak yarardan çok zarar sağlamış oluruz kendimize. Panik yerine tedbir ve önlem alırsak bu illetten çok çabuk kurtuluruz. Kendi tedbirimizi almak yerine panik yaparsak, hem kendimize hem de çevremizdeki insanlara zarar vermiş oluruz.

Ülkemizde son birkaç gündür karantina havası hakim olmakta. İnsanlar dışarı çıkmak yerine evde vakit geçiriyorlar. Zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmamamız gerekir. Dışarda bir sürü taşıyıcı insan olabilir ve onlardan bize virüs geçebilir. Aynı zamanda bize geçen virüsü, biz çevremizdeki insanlara taşıyabiliriz. Bunu önlemek ve virüsten kendimizi korumak için evde kalmalıyız. Kendi karantinamızı oluşturup  dış ortamla bağlantımızı mümkün olduğunca kesmeliyiz. Sokağa çıkma yasağı olmadığı için bir çok insan dışarda geziyor. Özellikle işe gitmek zorunda kalan vatandaşlar, fazlasıyla dikkatli olmalılar. Evde kalan insanlara göre daha temkinli ve tedbirli olmalılar. En önemli şey, dışarıdan uzaklaşmak ve evde vakit geçirmek.

Evde vakit geçirmek demişken, çoğu insan evde uzun süreye kalmaya alışık değil. Ama bu virüsten kurtulmak için karantina oluşturmak lazım. Evde vakit geçirmeye alışmak için birçok aktivite var. İsterseniz gelin evde zaman geçirmek için yapabileceğimiz aktivitelere bir bakalım.

💙Birinci olarak film ve dizi izlemek. Çoğumuzun evinde internet var ve dizi/film izlemek artık çok kolay. Çeşitli platformlar ve internet siteleri üzerinden kaliteli film ve diziler bulup izleyebilirsiniz. Bir kaç örnek vermek gerekirse, bu karantina günlerinde izlenecek güzel filmlerin başında yüzüklerin efendisi geliyor bence. Dünyamızın dertlerinden uzaklaşıp Orta Dünya’da maceraya atılmak herkese iyi gelir. Dizi önerisi olarak benim çok sevdiğim uzun soluklu “Fringe” dizisini öneririm. Bilim kurgu dalında çok iyi işler yapmış bir dizi. Eğer daha fazla film ve dizi önerisi isterseniz sizlere önceki videolarımda önerdiğim kitaplardan uyarlanan kaliteli film ve diziler videoma göz atabilirsiniz.

  •        💙 Gelelim ikinci aktivitemize.. evde egzersiz yapın. Evden dışarı çıkmaya korktuğumuz şu günlerde sağlığımıza ve formumuza dikkat etmek için küçük hareketlerle vücudumuzu çalıştırabiliriz. Her gün yapacağımız mekik ve şınav hareketleriyle hem formumuzu korumuş oluruz hem de stresimizi azaltmış oluruz. Biliyoruz ki spor yapan insanlar daha mutlu ve enerjiktirler. Ayrıca telefon uygulama mağazalarında evde yapılabilabilecek egzersizleri gösteren çeşitli yararlı uygulamalar mevcut. Bunlara da bir göz atıp deneyebilirsiniz.

💙 Üçüncü aktivitemiz tabi ki kitap okumak. Evde karantina boyunca kendimize yapabileceğimiz en güzel şey belki de kitap okumak. Herkesin evinde mutlaka bir iki tane kitabı vardır. Ya da hiç okumayıp bir köşeye attığımız, sürekli okumayı ertelediğimiz kitaplar mutlaka vardır evimizde. İşte şimdi o kitapları alıp okuma vakti. Bu karantina belki de birçok kişiye kitap okuma alışkanlığı kazandıracak, birçok kişiye kitapları sevdirecek. Ve belki de birçoğumuz “keşke daha önce de okusaydım” diyecek. Kitap okumak insanın ruh halini dinginleştirir ve dertlerinden biraz olsun uzaklaşmasını sağlar. Evde kapalı kalmanın sıkıntısını, kitap okuyarak atlatmak en güzel aktivitelerden birisi olacak belki de. Elimize aldığımız bir kitabın sayfalarına dalarken, virüslü dünyamızdan uzaklaşıp kısa bir gezinti yapacağız. Salgının başlayıp yükseldiği günlerde Tübitak tarafından bilim ve teknik dergileri tüm halka

 

ücretsiz sunulmaya başlandı. Ayrıca çocuklarımız için de bilim dergisi bulunmakta. Bu karantina günleri onlar için bilimi sevme zamanı olabilir. Tübitak dergilerine ulaşabileceğiniz linki aşağıda açıklamalar kısmına bırakıyor olacağım. Ben de ayrıca bir sonraki videodamda karantinada okunabilecek kitapları sizlere önereceğim.

Bir sonraki videoda görüşünceye dek hoşçakalın ve evde kalın kendinize dikkat edin.

 

Leave a Comment