Kitap

KİTAP ALIŞVERİŞİ ve KİTAP ÖNERİSİ

KARANTİNADA YAPTIĞIM KİTAP ALIŞVERİŞİ

Herkese merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere geçen gün yaptığım kitap alışverişinden bahsedeceğim. V

Korona virüs salgını yüzünden eve kapandığımız şu günlerde insanlar daha çok kitap okumaya başladılar. Bu bir bakıma iyi bir şey. Çünkü kitap okudukça yeni kitap arayışına giriyoruz ve yeni kitaplar keşfediyoruz. Kenarda köşede duran ve okunmayı bekleyen kitaplarımızı gün yüzüne çıkarıyoruz. Yeni keşfettiğimiz her kitap bizde yeni ufuklara ve yeni maceralara kapı açıyor. Bu zor günlerde kendi iyiliğimiz için bolca kitap okumalıyız. İnsanın kendisine yapacağı en büyük yatırımdır.

Evet, gelelim bugünkü kitap alışverişimize. Bugün sizlere göstereceğim kitapları amazon Türkiyenin kitaplarda yaptığı yüzde 50 indirimden faydalanarak aldım. Eğer sizde indirimden yararlanmak istiyorsanız siteye girip bir göz atabiliriz. Bu alışverişte kendime tam 6 tane kitap aldım. Bu kitapların çoğu okuma listemde bekliyordu ve en sonunda aldım. İlk kitabımızla başlayalım.

Akşam Yıldızı - Prof. Dr. İskender Pala
Akşam Yıldızı – Prof. Dr. İskender Pala

İlk kitabımız İskender Pala’nın akşam yıldızı adlı romanı. İskender palanın daha önce şah ve sultan, od gibi romanlarını okudum. O kitaplara bakarak, yazarın tarihi kurgu yaparak çok güzel işler çıkardığını gördüm. Aşkı çok güzel anlatan yazar, aynı zamanda Türkçemizi de çok iyi kullanarak, kitaplarında akıcı ve sıkmayan bir hava yakalamış. Tarihi öğeler ile yaptığı kurgular sürükleyici ve dikkat çekiciydi.

Bu elimdeki kitaba bakınca Göbeklitepe konusunu ele aldığını görüyoruz. Göbeklitepe uzun zamandır ilgimi çeken tarihi bir konu olmuştur.12000 yıl öncesini anlattığını düşününce gerçekten okumaya değer. Kitabın içinde aynı zamanda kadim dinler ve mitoloji gibi öğelerin de bulunması çok güzel bir detay olmuş. Bu konuların harmanlanması büyük ihtimalle çok güzel bir hikaye ortaya çıkarmıştır. Detaylı incelemesini bir sonraki video yapmayı düşünüyorum.

montaigne denemeler kitap alışverişi
montaigne denemeler kitap alışverişi

İkinci kitabımız Montaigne’in Denemeler adlı eseri. Bu kitabı kargonun geldiği gün okumaya başladım ve şu an orta kısımlarındayım. Kitap çok güzel ve akıcı bir şekilde ilerliyor. Montaigne, edebiyat dünyasına deneme türünü bu kitap ile kazandırmıştır. Yazar kitabın başında, bu kitabı yazarken amacının insanlığa hitap etmek olmadığını, sadece kendiyle sohbet etmek amacıyla yazdığını söylüyor.

Fakat okuyunca aslında her denemede çok güzel öğütler ve olayları irdeleme olduğunu görüyorsunuz. Olaylara bakış açısı çok farklı ve çok isabetli olmuş. Kitabın felsefik bir tarafı olsa da okurken sıkılmıyorsunuz. Çoğu deneme kısa ve sade bir şekilde yazılmış ve bu yüzden tek bir olaya bağlı kalmıyorsunuz. Sayfalar akıp gidiyor okurken. Deneme türünden yazılar okumak isterseniz bu kitabı tavsiye edebilirim.

gün olur asra bedel kitap alışverişi
gün olur asra bedel kitap alışverişi

Üçünü kitabımız cengiz Aytmatov’un Gün Olur Asra Bedel adlı kitabı. Aytmotov ‘n okuduğum dördüncü kitabı olacak bu eser. Bu kitaba baktığımda diğer okuduğum eserlerine göre daha kalın ve dolu olduğunu farkettim. Yazarın diğer kitapları beyaz gemi ve toprak ana kadar popüler olmasa da en az onlar kadar güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. En son cemile adlı kitabını okumuştum ve hemen bitivermişti. Hikayesi kısaydı ama gerçekten çok güzeldi. Elimdeki kitabın arka kapağına baktığımız zaman hikaye ile ilgili kısa bir bilgi verilmiş. Şöyle diyor arka kapakta : Romanda derin ve temiz aşklar, efsane ve masallar, KGB’nin acımasız uygulamaları, okuru heyecandan heyecana sürükler. Görülen o ki bu kitapta çok derin ve çeşitli bir olay örgüsü var. Kitabın sayfa sayısının da çok olması uzun bir okuma serüveninin olacağını gösteriyor. Zaten yazarın diğer kitapları da hikayeleri bakımından eşsiz ve edebi değeri yüksekti bana göre. Bu kitabın da detaylı incelemesini kanalda yapmayı düşünüyorum.

karadelikler kitap alışverişi
karadelikler kitap alışverişi

Dördüncü kitabımız hepimizin bildiği bir bilim insanı, Stephen Hawking’in “Karadelikler” adlı eseri. Stephen Hawking dünyaca ünlü bir astronom ve evrenbilimcidir. Bu kitabı, BBC kanalında yayınlanan TV programının Karadelikler bölümünün kitaplaştırılmış halidir. Hawking’in daha önce zamanın kısa tarihi adlı kitabını okumuştum. Çeşitli fizik kuramlarını ve evrenin temel kanunlarını anlattığı bir kitaptı. Okuması ve anlaması oldukça kolay bir eserdi. Bilim ile ilgili alakası olmayan bir insanın bile seveceğin türden bir kitaptı. Bu elimdeki kitabın da dilinin ve anlatımının çok kolay olduğunu okudum. Zaten incecik bir kitap. Yazar herkesin anlayacağı bir şekilde evrende bulunan karadelikleri anlatmış. Bilim türünden herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Karadeliklerin nasıl oluştuğunu, karadeliklerin içine giren maddelere neler olabileceğini kısa ve anlaşılabilir dil ile anlatmış. Bilim türünden bir kitaba başlamak istiyorsanız bu eseri önerebilirim.

 

Böyle Söyledi Zerdüşt
Böyle Söyledi Zerdüşt

Beşinci kitabımız ünlü filozofun bir o kadar ünlü eseri Böyle Söyledi Zerdüşt adlı kitabı. Daha önce felsefe kitabı okumadım fakat bu kitapla bir başlangıç yapmayı düşünüyordum. En sonunda kitabı aldım ve bir an önce başlamak istiyorum. İnternetten baktığım yorumlara göre neredeyse herkes tarafından okunmuş ve sevilen bir kitaptır. Aynı zamanda bu kitabın nicenin yazdığı edebi değeri en yüksek kitap olduğu söyleniyor.

Dilinin kolay olması ve neredeyse herkese hitap etmesi büyük bir merak uyandırdı bende. Daha önce felsefe türünden okumamış olmam nedeniyle pek yorum yapmak istemiyorum ama güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitabın da incelemesini kanalımda yapıyor olacağım.

 

kendime düşünceler kitap alışverişi
kendime düşünceler kitap alışverişi

Son ve altıncı kitabımız, filozof ve aynı zamanda roma imparatoru olan Marcus Aurelius un kendime düşünceler adlı eseri. Bu alışverişte aldığım ikinci felsefe kitabı. Bu eseri almadan önce internetten yaptığım araştırmalar sonucu eserin, evren, akıl, doğa ve insan üzerine yazarın tuttuğu notlardan oluştuğunu gördüm. Bu yönüyle ilgimi çekti. İçeriğinin akıcı ve anlaşılabilir olması da büyük bir avantaj oldu. Bu kitap günümüzden 2000 yıl önce yazılmış olmasına rağmen hala geçerliğini ve popülerliğini sürdürmekte. İnternette ve sosyal medyada gezince bunu kolayca görebiliriz. Kitap kargoya daha verilmediği için maalesef sadece fotoğrafını gösterebiliyorum Bu kitabında incelemesini kanalımda böyle söyledi Zerdüşt kitabıyla birlikte yapmayı düşünüyorum.

 

Yaptığım kitap alışverişi bu kadardı arkadaşlar. izleyenlere teşekkür eder, bir sonraki kitap alışverişlerinde ve kitap önerilerinde görüşmek dileğiyle.

 

 

Leave a Comment

1 Comment on “KİTAP ALIŞVERİŞİ ve KİTAP ÖNERİSİ”