Genel Kitap

BUZULLAR ARASINDA BİR KIŞ | KİTAP ÖNERİSİ

Jules Verne’in bu harika kitabı buzullar arasında geçiyor.  Kitap oldukça ince fakat hikayesi bakımında dolu dolu ve bir çırpıda bitiyor. Ben bu kitabı tam bir gecede bitirdim ve keşke devamı olsaydı dedim.

Düğün Günü Gelen Kötü Haber

Bir babanın oğlu için yaptığı düğün hazırlığı ile başlıyor kitap. Seferden dönmesini beklediği oğlunu evlendirmek istemektedir baba. Her şey hazırdır, gelin sabırsızlıkla düğünün başlamasını beklemektedir.

Beklenen  gemi ufukta görüldüğünde kaptanın eksik olduğu herkesin dikkatini çeker. Babayı bir korkudur alır ve ikinci kaptan durumu oradakilere anlatır.  Bir fırtına esnasında alabora olan bir gemiye yardım etmek isteyen kaptan ve iki tayfasından bir daha haber alınamamıştır. Uzun aramalara rağmen bir sonuç elde edemeyen mürettebat, onları geride bırakıp ülkelerine dönmüştür.

Oğlunun ölmüş olduğuna bir türlü inanamayan baba, üç gün sonra aynı mürettebat ile tekrar denize açılır. Norveç dolaylarından buzullara doğru çıkan gemi, yolda birçok engelle karşılaşır fakat hepsini aşmayı başarır.

Antartika kıyılarına varınca gemiyi  buzullar arasına koyup, karaya çıkarak kayıp insanları aramaya koyulurlar. Açlıkla, soğukla ve kendi içlerindeki düşmanlarla mücadele eden mürettebat en sonunda kaptanı ve kayıp tayfayı bulur. Fakat olaylar burada da bitmez. Gemiye geri döndüklerinde bir isyan baş gösterir ve kayıplar meydana gelir. Neyse ki bu kayıplar kötü olanların tarafındadır.

Akıcı ve Anlaşılır Bir Dil

Kitabın hikayesi akıcı ve sizi okurken sıkmıyor. Yazar fazla detaya girmeden sizi soğuk sularda ve soğuk diyarlarda gezdiriyor. Macera dolu bir kitap arayanlar için bu kitabı mutlaka öneriyorum.

Diğer kitap önerileri için buraya ve buraya tıklayabilirsiniz.

Leave a Comment

1 Comment on “BUZULLAR ARASINDA BİR KIŞ | KİTAP ÖNERİSİ”

  • Listeye alındı 🙂