Genel Kitap

Koronavirüs Günlerinde İyi Hissetmenizi Sağlayacak Kitap Önerisi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle eve kapandığımız günlerde kitaplar en büyük moral kaynağımız oluyor. İşte koronavirüs günlerinde iyi hissetmenizi sağlayacak kitap önerisi.

Gondolin’in Düşüşü – J.R.R. Tolkien

Tolkien evrenine kendini kaptırdıktan sonra fantastik hiçbir dünyadan aynı zevki alamayanların susuzluklarını dindiren Gondolin’in Düşüşü, artık kitap raflarındaki yerini aldı.

Christopher Tolkien’in yayıma hazırladığı son kitap olan Gondolin’in Düşüşü, Tolkien’in yayımlanmamış kitaplardan ve Kadim Zamanlar’ın üç büyük öyküsünden biri. Bazı kişilerce Silmarillion’daki en güzel hikayelerden biri olarak görülen bu hikaye, mağrur bir Elf halkının yaşadığı, yüzyıllardır ayakta duran Gondolin’in düşüşünü hayranlarına anlatıyor.

Çernobil –Andrew Leatherbarrow

2019’un şüphesiz en çok dikkat çeken dizisi olan Çernobil, etkisi hala geçmeyen bu üzücü olayın tekrar ilgi uyandırmasına yol açtı. Tarih kitapları arasında aniden popüler olan Çernobil-Akılalmaz Gerçekleriyle Dünyanın En Büyük Nükleer Felaketi kitabı, 1986 yılında yazılmıştır. Bu tarih kitabı 2019 sonlarında tekrar basıma girdi ve yeni okuyucuları ile buluştu.

Çernobil’e dair tüm gerçekleri öğrenebileceğiniz bu kitabı, tarih kitaplarınızın arasına mutlaka eklemelisiniz.

Afrikalı Leo – Amin Maalouf, Kitap

Bazı romanlar kurgudur evet, fakat tarihteki boşlukları olaylarla doldurarak aktarılır. Öyle bir doldurur ki tarihsel gerçeklere zarar vermeden, gerçek gibi okursunuz. Ama bunlar sadece yazarın hayal gücü ile gerçek karakterlerinin o zamanki yaşamının tarihsel olaylar çerçevesinde nasıl olduğunu hayal etmesidir. İşte Afrikalı Leo da bu tarz romanlardan biri. Hasan el-Vezzan isimli gerçek bir şahsiyetin hayatını anlatan bu kitap birçok tarihsel noktaya parmak basarak olayların nasıl bu boyutlara geldiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Bu kitapta da Afrika’dan Avrupa’ya, Orta Doğu’dan Osmanlıya birçok yerdeki olayların nasıl o hale geldiğini anlayabilirsiniz.

Martin Eden Jack London

Yazdıklarıyla çağdaş edebiyatının en kıymetli öncülerinden biri olan Jack London, Martin Eden ile ölmeyen bir eser meydana getirmiştir. Yazar olma tutkusuyla tüm engellere, yoksulluklara göğüs geren, içine girdiği ortamların kültür seviyesine yetişmek için sürekli okuyan, sonra da aslında o çevrelerin sahtekârlıklarına tanık olan Martin, büyük oranda da Jack London’un kendisidir. Tek farkla ki; Jack London işçi sınıfı yazınında önemli bir edebiyatçı iken, yarattığı Martin Eden karakteri bireyci bir tiptir ve bu bireyciliği onu kötü bir sona götürmektedir.

 

Leave a Comment