Güzel Şeyler Kitap

MÜKEMMEL AŞK KİTAPLARI – KEŞKE AŞIK OLSAM DEDİRTECEK CİNSTEN

Kitap türleri arasında ‘aşk’, en önemli edebi türlerden ve temalardan birisidir. Çoğu kitap sever aşk romanlarını basit ve samimiyetsiz bulmaktadır. Fakat öyle aşk romanları vardır ki popüler kitaplar arasında yer almakta ve her okurun mutlaka okuması gereken cinstendir. Aşk romanlarına geçmeden önce buradan önceki kitap önerilerime bakabilirsiniz.

Klasikleşmiş aşk romanları.

Yapılan anketlere göre en iyi aşk romanları klasik kitaplardaki aşk hikayeleridir. Geçmiş dönemde yazılan bu aşk romanları, döneminin aşklarını anlattığı için belki herkese samimi ve ilgi çekici gelmektedir. Hazırladığım bu aşk romanı tavsiyelerini okurken sıkılmayacaksınız. Çünkü hiçbiri bayat bir aşkı anlatmıyor ve oldukça akıcı. Şimdi, yavaştan önerilerimize başlayalım.

Türk ve Dünya edebiyatından aşklar.

Yazımızda Türk ve Dünya edebiyatından aşk romanı önerileri yapacağım. Hepinize keyifli okumalar dilerim.

  • Genç Werther’in Acıları //1774

Bu kitap mektuplar şeklinde oluşmakta ve gerçekten güzel bir aşkı anlatıyor. Bu romanı yazarken Goethe 25 yaşındaydı. Bu roman yayınlandıktan sonra sokaklarda ‘Werther Salgını’ ortaya çıkmış ve birçok insan intihar etmiştir. Kitap sayfa sayısı bakımından az ve çok güzel bir dili var.

  • Aşk ve Gurur // 1813

Klasik romanların arasında en popüler kitaplardan olan bu eser, İngiltere’de geçen unutulmaz bir aşk hikayesini anlatıyor. Orta halli bir ailenin zeki ve genç kızı ile sonra derece varlıklı genç bir adamın arasında başlayan nefretin nasıl büyük bir aşka dönüştüğünü anlatıyor bu kitap. Anlatımı bakımından da oldukça eşsiz bir kitap.

  • Uğultulu Tepeler // 1847

İngiliz edebiyatının önemli kadın yazarlarından Emily Bronte’nin kaleme aldığı bu eser çoğu okuyucu tarafından olumlu puan aldı. Kitapta çok güzel bir aşk hikayesi başta olmak üzere, doğa, insan ilişkileri, sadakat ve ihanet gibi temalarda işleniyor.

  • Kürk Mantolu Madonna // 1943

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Sabahattin Ali’ bu eseriyle çok ses getirdi en çok satan kitaplar arasına girdi. Kitabın hikayesini sıradışı bir aşk hikayesi oluşturuyor ve Türk edebiyatının en çok okunan eserleri arasındandır.

  • Anna Karenina // 1877

Tolstoy’un yazdığı bu klasik eser birçok okuyucu tarafından bitirildi ve hikayesi çok sevildi. Kitap Rus aristokrasinde yaşanan ateşli bir aşk hikayesini anlatıyor.

Leave a Comment