Kitap

Kitap Okumanın Faydaları

Kitap Okuma Neden Gerekli?

İnsanlar genelde kitap okumaktan ya da kitapla vakit geçirmekten sıkılırlar. Kitap okumak yerine film-dizi izlemek, saatlerce Tv karşısında durmak kitap okumaya göre daha anlamlı gelir insanlara. Küçüklüğünden beri kitap okumamış insanların bu tarz eğilimlere yönelmesi daha olağan. Kitap okuma alışkanlığı hakkında, kitap okuma üzerine adlı makalemi de sizlere tavsiye ederim. Bu iki makale birbirini tamamlar nitelikte.

Kitap okuma insanın kendini geliştirmesi ve daha iyi bir birey olması açısından oldukça gerekli bir eylem. Kitap okuyan insan olaylara ve gündeme daha farklı bakar, yorumlar ve kendine bir şeyler katmak için çabalar. Olaylara farklı bakış açısı sayesinde problemleri ve gündelik sorunları daha etkili bir biçimde çözmeye çalışır ve sonuca ulaşır. Kitap okumanın her yönden insana faydası vardır. Bu şekilde, Kitap okuma neden gerekli sorusuna cevap bulmuş oluyoruz.

Kitap okumanın faydaları nedir ?

Kitap okumanın faydalarına nereden başlamak gerekir ? Kitap okuyan kişi kendisinin nasıl geliştiğini ve ilerlediğini geçmişe bakıp bugünü kıyaslayarak görebilir. Kısaca bahsetmek gerekirse; kitap okuma hayal gücünü zenginleştirir. Hayatımızda hayal gücünün önemi büyüktür. Bir şeyler bulmaya ya da yapılaştırmaya çalışırken genelde hayal gücünden faydalanırız. Planlama yapma açısından da hayal gücü çok önemli bir yere sahip. Hayal gücü zayıf olan insan tek bir yoldan gider ve standart, temeli sağlam olmayan planlar üretir.

Kitap okumak kendimize yapacağımız en iyi yatırımdır.

Kitap okumak sıkıcı olsa da aslında insanın kendisine yapacağı en iyi yatırımdır. Saatlere Tv izleseniz bile bu eylem size bir şey katmaz. Oysa yirmi dakika okunan bir kitap sizlere çok şey katar. Başka dünyalar tanımış olursunuz. Okuduğunuz satırlar hakkında yorum yaparak ifade gücünüzü önemli ölçüde geliştirebilirsiniz.

Kitap okuyarak kelime dağarcığınızı geliştirin.

Kitap okuyan insanların, okumayan insanlara göre daha fazla kelime kullandığı ve kelime dağarcıklarının çok geniş oldukları keşfedildi. Okuduğunuz her kitap farklı bir hikaye, aynı zamanda farklı kelime havuzu demektir. Bu da size kelime dağarcığınızı geliştirme olanağı sunar.

Kitap okuyarak kendinize iyilik yapmış olursunuz. Her ne kadar kitaplar cansız varlıklar olsa da içerdikleri bakımından onlarca hayatlar sığdırıyorlar içlerine. Lütfen her gün yirmi dakika kitap okumaya çalışalım.

Kitapla kalın.

Leave a Comment