Genel Kitap

Okunması Gereken En İyi Klasik Kitap Önerisi

Kitap kurtları için özenle hazırladığımız bu yazıda, en beğenilen ve en çok okunan dünya klasikleri listesini göreceksiniz. Dünyanın en ünlü yazarlarının, en güzel ve akıcı eserlerinin seçildiği listede, mutlaka okunması gereken dünya klasikleri kitap önerisi hakkında da bilgilere sahip olacaksınız.

Anna Karenina – Lev Tolstoy

Gerçekçilik akımının ön saflarında yer alan, Rus yazar Tolstoy tarafından kaleme alınan Anna Karenina ilk kez 1877 senesinde basıldı. Kurgu, üslup ve akıcılık bakımından şaheser olarak adlandırılan bu kitap, Tolstoy’un tıpkı diğer kitapları gibi farklı dillere çevrilerek çok sayıda okuyucuya ulaştı. Kitap sizi kendine çekecek bir aşk hikayesini konu alıyor. Olayın kahramanlarına karşı hissettiğiniz duygular sürekli kitap boyunca değişiyor. Çok kalın olmasına rağmen, kitabın nasıl bittiğini dahi anlamadan sona geliyorsunuz.

Notre Dame’ın Kamburu – Victor Hugo

Her yazdığı eser efsane olan Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu kitabı da muhteşem bir dünya klasiği sayılıyor. Hüzün veren bir hikayesi olan kitabın filme uyarlanmış birkaç versiyonu da sinemaseverler için bulunuyor. Yazarın 6 ayda bitirdiği kitap, 1831 yılında ilk kez basıldı. Hugo bu kitabıyla insanların hayatında yoksulluğun ve kaderin etkilerine bakış atılıyor. Yazarın kitabı yazmasındaki amaç ise şu; o dönemlerde çok bakımsız olan Notre Dame Katedrali yerle bir edilmek istenir. Victor Hugo halkın ilgisini çekebilmek adına bu kitabı yazar. Sonuç ise oldukça başarılıdır, kitaptan sonra katedralin yıkım kararı iptal edilerek, onarıma gidilir.

Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

Dostoyevski Rus edebiyatının en önemli ve usta roman yazarlarından biridir. Yazdığı hemen her kitap da sadece ülkesinde değil, dünya genelinde üne sahip olmuştur . Yazarın en önemli eserlerinden biri olan Suç ve Ceza aynı zamanda, en çok okunan dünya klasikleri arasında yer almış durumda. Kendinizi sorgulamanızı sağlayan kitap, olaylara bakış açınıza da bir farklılık kazandırıyor. İlk olarak 1866 yılında basılan bu kitap, hala büyük ilgi ve beğeniyle kitap kurtları tarafından okunmaktadır.

Vadideki Zambak – Honoré de Balzac

Başarılı betimlemeleriyle üne kavuşan  Honoré de Balzac’ın, 1835 yılında kaleme aldığı Vadideki Zambak, mutlaka okunması gereken bir klasik. Oldukça duygu yüklü olan kitap bir aşk hikayesini bizlere anlatıyor. Kitap başlarda özellikle süslü anlatımıyla okuyucuyu biraz olsun yorabilir ancak sonlara doğru sürükleyiciliği yükseliyor. Yazarın aşkı tanımladığı şu cümle, kitabın konusu hakkında da bir fikir veriyor; “Aşk bedende değil ruhta yaşanmalı ve aşk, geçici değil sonsuz olmalı tüm benliğiyle. Ve de çokça ve de çocukça olmalı tüm saflığıyla” .

Romeo ve Juliet – William Shakespeare

15. yüzyılda bir tiyatro oyunu tarzında yazılan eser; tiyatro, bale, opera ve sinemaya başarılı bir şekilde uyarlandı. William Shakespeare tarafından yazılan oyun nefes kesecek kadar heyecanlı cümleler içeriyor. Klasik bir aşk hikayesi olmasına rağmen, dünyanın en önemli başyapıtlarından olması ise yazarının yeteneğinde saklı. Shakespeare olayları öyle muhteşem bir şekilde anlatıyor ki, kitaba hayran kalmamak mümkün değil. İnsanlarda genelde tiyatro oyunu okumak, roman okumak kadar keyif vermez düşüncesine sahiptirler. İşte bu kitap, önyargınızı silecek cinsten. Eğer şimdiye kadar okumadıysanız bu hüzünlü aşk öyküsünü mutlaka okumalısınız.

Leave a Comment