Genel Kitap Sözleri Yazarlar

Sabahattin Ali Kimdir ? En Beğenilen Sözleri

Sabahattin Ali Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden birisidir. Sabahattin Ali’nin en önemli eserleri; Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf ve İçimizdeki Şeytan eserleri bugünlerde hala en çok okunan kitaplar arasındadır. Hala popülerliğini koruyan yazarımıza gelin biraz yakından bakalım.

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907 de Edirne’de doğmuştur. Yazmaya başladığı ilk günlerden itibaren toplumu gözlemlemiş ve bunları okurlarına yansıtmıştır. Öykü türünde yazmayı çok seven yazar, romanlarıyla ön plana çıktı ve romanlarıyla çok sevildi. Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan gibi eserleri çok ilgi topladı ve 21. yüzyılda etkisini sürdürmeye devam etti.

Balıkesir’deki okul yıllarında arkadaşlarıyla birlikte çeşitli gazete ve dergilere şiir ve yazı göndermiştir. Daha sonra bir okul gazetesi çıkarmıştır ve yazar kendini bu dönemde keşfetmiştir. Gün geçtikçe okul yönetimiyle ters düşmeye başlayan Sabahattin Ali’yi okul yönetimi İstanbul’a nakleder ve eğitimini orada sürdürür. İstanbul’şansı döner Ali’nin. Önemli edebiyat öğretmenlerinden olan Ali Canip Yöntem, Sabahattin Ali’yi keşfeler ve bundan sonra Ali yazı ve şiirlerini daha önemli dergilere, gazetelere göndermeye başlar.

Sabahattin Ali’nin Kitapları ve Önemli Sözleri

Sabahattin Ali yazdığı roman ve hikayeler ile ses getirmiştir. Edebi dili ve akıcılığı birçok okuru kendine hayran bırakmıştır. Şimdi gelin o güzel kitaplarından o güzel sözlerine bir bakalım.

  • “Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.”

– Kürk Mantolu Madonna

  • “İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı.”

– İçimizdeki Şeytan

  • Olur, bazen olur… İnsan dedikleri mahlukun, içinde neler kaynaştığını biliyor muyuz? Öyle anlar olur ki, en ummadığımız adam en beklemediğimiz şeyleri yapabilir.”

– Sırça Köşk

  • “Dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır… Hiç olmazsa bir tek sözü.”

– Yeni Dünya

  • Konuşmaya ne lüzum vardı? Bütün güzel laflardan ve hoş insanlardan sıkılan bu mahlukları, birbirlerinin sessiz mevcudiyeti, yorgunluk verecek kadar doyuruyordu.

-Kuyucaklı Yusuf

Leave a Comment