Genel

Telegram nedir? Telegram ücretli mi?

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi tartışmaları da  beraberinde getirdi. Yeni sözleşmeden sonra birçok teknoloji meraklısı WhatsApp’ın en dişli alternatiflerinden biri olan Telegram’ı ve Telegram’ın özelliklerini araştırıyor. Peki Telegram nedir? Telegram ücretli mi? Telegram’ın özellikleri nelerdir? Telegram güvenli mi?

TELEGRAM NEDİR?

Whatsapp’a rakip olarak kurulan anlık mesajlaşma uygulaması olan Telegram, her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Son dönemde Whatsapp’ın en büyük rakibi olarak görülen ve şimdiden milyonlarca kullanıcıya ulaşan Telegram, büyümesini her geçen gün sürdürerek, daha çok insana ulaşmaya devam ediyor.

Rus programcısı Pavel Durov tarafından geliştirilen Telegram, çoklu platform desteği veren ve oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Ağustos 2013’te kurulan Telegram hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile kullanıcılarına hizmet vermekte.

TELEGRAM’IN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

-Telegram sunduğu teknoloji sayesinde Telegram dahi sizin mesajlarınızı göremiyor.

– Bulut tabanlı mesajlaşma özelliği ile her platform saniyeler içerisinde senkronize olur.

– Telefon numarası ile kayıt olunmasına rağmen telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme sağlanabilir.

– Mesajlar Telegram dahil, üçüncü kişilere iletilmesi engellidir.

– Gönderilen mesajı belirli bir süre sonra komple silen özelliği vardır. Mesajlar belirlenen sürenin sonunda her iki taraf için de silinir.

– Son görülme özelliği kolayca kapatılabilir.

– Masaüstü uygulaması ile kolay kullanma özelliği sunar.

– Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye bildirim gider.

TELEGRAM NE KADAR GÜVENLİ?

Telegram uygulaması, WhatsApp ve Line gibi global pazar mesajlaşma uygulamalarından çok daha güvenlidir. Güvenliği zayıf ağlarda yüksek hızlı teslimat ve güvenilirlikle uyumlu hale getirmek için zamana göre test edilen algoritmalar üzerine kurulan MTProto protokolüne dayanıyor.

TELEGRAM ÜCRETLİ Mİ?

Anlık haberleşme uygulaması olan Telegram, iOS cihazlara APP Store; Android cihazlara Google Play üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilir ve kullanılabilir.

Leave a Comment