Genel Kitap

Türk Klasikleri Listesi Kitap Önerisi

Herkesin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken kitaplar vardır. Türk klasikleri de bu kitap listelerinin başında geliyor. Reşat Nuri Gültekin’den Halid Ziya Uşaklıgil’e, Sabahattin Ali’den Peyami Safa’ya kadar edebiyat dünyasında büyük ustaların iz bırakan eserlerini henüz okumadıysanız mutlaka okunacak kitaplar listenize almanızı tavsiye ederiz.

Zübük– Aziz Nesin

“Şimdi çok iyi anladım ki, zübük bir tane değil, biz hepimiz birer zübüğüz. Bizim hepimizin içinde zübüklük olmasa, bizler de birer zübük olmasak, aramızdan böyle zübükler büyüyemezdi. Hepimizde birer parça olan zübüklük birleşip işte başımıza böyle zübükler çıkıyor: oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onları biz, kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. Sonra kendi zübüklüklerimizin bir tek zübük’te birleştiğini görünce ona kızıyoruz…”

Kumral Ada Mavi Tuna– Buket Uzuner

“Ancak Türkiye’de kadın olmaktan daha zor bir şey daha vardır, o da genç ve yalnız bir kadın olmaktır.”

 Aylak Adam– Yusuf Atılgan

“Sustu. Konuşmak gereksizdi. Bundan sonra kimseye ondan söz etmeyecekti. Biliyordu; anlamazlardı.”

Sinekli Bakkal – Halide Edib Adıvar

“Bir kere annem beni dünyaya getirdi, bir kere de sen, bambaşka bir dünyaya beni getiriyorsun Rabia.”

Gölgesizler– Hasan Ali Toptaş

“Hiçbir iz yok,” dedi Reşit.
Muhtar, avluyu yeniden taradı gözleriyle. O her şeyin mutlaka bir iz bırakacağına inanıyordu, izsiz şey olmazdı; kuşların bile izi vardı gökyüzünde, sözcüklerin dişte, bakışların yüzde.

Hakkari’de Bir Mevsim – Ferit Edgü

“Sonra çocuklar var.
Sonra özelllikle çocuklar var.
Ne iyi ki çocuklar var.”

Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

“Yaşanılanlar, görülenler ve öğrenilenler ne kadar acı olursa olsun, macera insanoğlu için büyük bir nimetti. Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk, bu Dünya’nın şahidi olmaktı.”

 Devlet Ana – Kemal Tahir

“Bir devletin gideri gelirini aştı mı, rezilliği, Hızır peygamber gelse önleyemezmiş… ‘Rüşvetin, soygunun, töresizliğin, utanmazlığın kaynağı budur,’ demekte Nakip Hasan Efendi…”

Eylül– Mehmet Rauf

“Bu büsbütün başka bir aşk… Onu, ele geçiremeyeceği, sahiplenemeyeceği için seviyordu, bakışı için, gülümseyişi için…”

Küçük Ağa – Tarık Buğra

“İyi yetişmemiş insanların ülkesinde düzen bir bozuldu mu; mağara devri, taş devri hortluyor. Bu bütün tarih boyunca böyle olmuş, böylece de gidecek.”

Bir Gün Tek Başına – Vedat Türkali

“Sözcükler her işi altüst eder bazı.”

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

“Şu anda, sana güzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim” dedi: Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek: “Seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda…”

Leave a Comment