Genel Kitap

Yeni Yılın Yeni Kitap Önerisi

Bu yıl tüm dünya için korkulu, sıkıntılı, belirsiz ve üzüntülü geçti. 2020’yi geride bırakırken ümit diyoruz ki sıkıntılı ve kötü günler de geride kalsın. Bu yüzden, yeni yıla yeni kitap önerileriyle girmek istedim. Yeni yıla yeni kitaplarla başlamanız dileğiyle. İşte, sizler için derlediğim kitap tavsiyeleri.

 

 

Çocukluğum- Maksim Gorki

Gorki’nin Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim’den oluşan serisi, Rus dilinde yazılmış olan en güzel otobiyografilerden bir tanesidir. Çocukluğum ’da babasını küçük yaşta kaybettikten sonra taşındığı dedesinin evinde geçirdiği seneleri anlatır. Miras kavgaları, doğumlar, ölümler, küçük Aleksey’in şahit olduğu ve maruz kaldığı sıra dışı şiddet, bu evde gündelik yaşantının içinde sıradan olaylardır.

Jane Eyre- Charlotte Brontë

On yaşındayken öksüz kalan Jane Eyre, kendisini hiç sevmeyen, fakat kocasının vasiyeti üzerine bakımını üstlenen yengesiyle zorlu bir hayat sürmektedir. Yengesi tarafından gönderildiği katı kurallara sahip yatılı okulda zor günler geçirir. Jane Eyre, okulda on yıl geçirir ve bir öğretmen olarak mezun olur. Edward Rochester’ın malikânesinde mürebbiye olarak işe girer. Evin efendisi Rochester’e âşık olur; fakat onu hayal dahi edemeyeceği zorluklar ve acılar bekliyor.

Körlük- Jose Saramago

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir şehrinde, arabasında trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam, aniden kör olur. Fakat karanlığa değil, bembeyaz bir boşluğa düşer. Ardından, körlük salgını tüm kente, hatta bütün ülkeye hızla yayılır. Ne bir yönetim kalır ülkede ne de bir düzen; bütün körler hemen karantinaya alınır. Hayal dahi edilemeyen bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hakimdir artık. Yaşam durmuş, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalabilmektir.

Cennetin Doğusu- John Steinbeck

Nobel Ödüllü yazar John Steinbeck derin bir olay örgüsü ve her biri tanıdık özellikler barındıran dikkat çekici karakterleriyle Cennetin Doğusu’nda, insanlık tarihinin Âdem’den bu zamana kadar en eski ve vazgeçilmez anlatısına, yani iyilik ve kötülüğün bitmek bilmez savaşına ve aralarındaki karmaşık ilişkiye modern bir yorum getiriyor.

 

Leave a Comment